Zamień ten tekst na URL Webhooka

Streszczenia książek
|
23/8/22

3 pułapki perfekcjonizmu » Streszczenie książki FINISH (Zrobione) - Jon Acuff

Książka FINISH jest świetną pozycją dla tych, którzy mają problem z perfekcjonizmem. To właśnie perfekcjonizm, wg autora przeszkadza nam dzisiaj w osiąganiu naszych celów.

3 pułapki perfekcjonizmu » Streszczenie książki FINISH (Zrobione) - Jon Acuff

Witajcie w cyklu o książkach rozwojowych, w którym streszczam najważniejsze lekcje z książek, które każdy choć raz w życiu powinien przeczytać.

Dzisiaj zajmiemy się książką pt. FINISH (z ang skończ, dokończ). Książka FINISH jest świetną pozycją dla tych, którzy mają problem z perfekcjonizmem. To właśnie perfekcjonizm, wg autora przeszkadza nam dzisiaj w osiąganiu naszych celów. Łatwo się mówi, że coś zrobisz ale trudniej rzeczywiście to zrobić.

W tym odcinku powiem Wam o 3 kłamstwach, w które wierzymy, w które perfekcjonizm chce byśmy wierzyli i byli nieskuteczni, ale również powiem o 3 strategiach jak pokonać perfekcjonizm.

To tylko fragment. Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki + rozszerzone video.

Zobacz video:

Perfekcjonizm - twój wróg.

Naszym największym wrogiem w dążeniu do celu jest właśnie perfekcjonizm.

Dlaczego?

Bo wmawia nam, i to jest jego pierwsze kłamstwo, że MUSI być perfekcyjni we wszystkim co robimy.

Zobaczymy co by się stało gdyby wszyscy wszystko musieli mieć perfekcyjne. Żaden projekt nie ujrzałby światła dziennego bo w każdej rzeczy można byłoby coś zrobić lepiej.

Ja bym sobie myślał że nie opublikuje tego filmu dopóki nie będzie perfekcyjny.

Perfekcyjny nigdy nie będzie bo perfekcja jest nieosiągalna można dożyć do perfekcji ale nigdy nie możemy jej osiągnąć. Zawsze można zrobić coś lepiej, zawsze mogłem lepiej zmontować ten film zawsze mogłem lepiej przekazać wiedzę z danej książki… ale liczy się to, że opublikowałem ten film, a nie to, że pracowałbym nad nim nawet przez rok, a i tak nie byłby perfekcyjny.

Skończone jest zawsze lepsze od perfekcyjnego.

Przeciwieństwem perfekcjonizmu nie jest porażka (że nie udało nam się osiągnąć ideału), ale przeciwieństwem perfekcjonizmu jest SKOŃCZONA RZECZ.

Przestajemy realizować swoje cele jeżeli przestajemy być perfekcyjni.

Dla przykładu:

Jeżeli zaczynamy nową dietę przez pierwszy tydzień idzie nam całkiem nieźle ale np. 8 dnia idziemy do znajomych i nie te nam się trzymać diety to od ósmego dnia zaczynamy odpuszczać i tracimy wiarę w proces.

Albo zaczynamy zbierać paragony, chcemy zadbać o swój budżet dlatego zaczynamy liczyć transakcję ale któregoś paragonu zapominam wziąć cały proces przestaje dla nas mieć znaczenie odpuszczamy liczeniem bo jednego paragonu sobie nie wzięliśmy nie jest to perfekcyjne więc odpuszczamy

Jedna porażka, jeden dzień przerwy, nie ma sensu kontynuować.

Musimy zaakceptować nieperfekcyjność.

Nie możemy perfekcyjności uważać za standard.

2 kłamstwo dotyczy wielkości celu

Perfekcja wmawia Ci, że Twój cel musi być OGROMNY - jak największy, ambitny.

Słyszymy we wszystkich motywacyjnych przemówieniach “stawiaj sobie ogromne cele”.

Jednak nauka podaje coś zupełnie przeciwnego - podzielenie swojego celu na pół zwiększa o 63% jego szanse osiągnięcia.

Ludzie z natury stawiają sobie zbyt duże cele.

Popadamy w złudzenie planowania. Wydaje nam się, że jesteśmy coś w stanie zrobić szybciej niż w rzeczywistości nam to zabiera czasu

Dlatego jeżeli masz pomysł co chcesz zrobić podziel to na pół lub wydłuż czas osiągnięcia tego celu dwukrotnie - wtedy paradoksalnie zwiększasz swoje szanse osiągnięcia tego (nawet większego) celu.

3 kłamstwo perfekcjonizmu: możesz mieć wszystko

Możesz angażować się we wszystko

Jednak jedynym sposobem aby osiągnąć swój cel jest zaangażowanie w niego czasu i to czego nie chcemy przyznać to fakt że jeżeli daje mu czemuś czas to gdzieś musimy czemuś czas odebrać (konieczność wymiany)

Biorąc wszystko na siebie ryzykujemy wypalenie i porażkę.

Autor wyraźnie mówi że nie możemy mieć wszystkiego - zapomnijmy o tym.

Mamy dwie opcje - albo próbować robić wszystko naraz i ponieść pewną porażkę …albo zdecydować co eliminujemy aby skupić się na tym co dla nas najważniejsze

Skąd się bierze branie na siebie tak wielu rzeczy?

Z honorowych pobudek - wydaje nam się, że będziemy zasługiwać na docenienie jeżeli będziemy robić wiele rzeczy naraz

Dlatego warto zastosować strategiczną niekompetencję.

np. nie Możesz być obecny we wszystkich platformach społecznościowych na 100% musisz zdecydować w jakiej platformie nie będziesz kompetentny w jaką platformę nie inwestujesz swojego czasu na rzecz innej strategicznie bez poczucia winy.

Możesz zdecydować się na pewien czas nie dbasz o swój ogródek jeżeli chcesz napisać swoją książkę. Lub odpuszczasz bycie na bieżąco z serialami gdy realizujesz ważny dla siebie projekt Jeżeli chcesz się odchudzać to możesz odpuścić wyjścia ze znajomymi które wiążą się z nadmiernym jedzeniem.

To tylko fragment. Chcesz poznać wszystkie 6 pułapek perfekcjonizmu? Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki + rozszerzone video.