Zamień ten tekst na URL Webhooka

Streszczenia książek
|
27/8/22

Jak osiągnąć sukces małymi krokami? » EFEKT KUMULACJI (Compound Effect) - streszczenie książki

Codzienne, drobne decyzje, dobre decyzje, wybory systematycznie podejmowane przez dłuższy czas, tworzą ogromne rezultaty - oto efekt kumulacji.

Jak osiągnąć sukces małymi krokami? » EFEKT KUMULACJI (Compound Effect) - streszczenie książki

Witajcie w cyklu, ze streszczeniami książek, które każdy choć raz w życiu powinien przeczytać.

Efekt Kumulacji polega na tym, że robiąc codziennie małe kroki, dochodzimy do ogromnych rezultatów, do sukcesu - tylko po dłuższym czasie. Codzienne, drobne decyzje, dobre decyzje, wybory systematycznie podejmowane przez dłuższy czas, tworzą ogromne rezultaty - oto efekt kumulacji.

To tylko fragment. Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki + rozszerzone video.

Zobacz video:

UNIKAJ MENTALNOŚCI MIKROFALÓWKI

Autor porównuje naszą mentalność do mikrofalówki. Nawet sama nazwa Instagram pokazuje, że wszystko w naszej kulturze jest instant. Chcemy mieć nagłe rezultaty, chcemy pomyśleć o czymś, już chcemy mieć to zrealizowane. Nie bierzemy pod uwagę tej drogi, która do tego prowadzi. Ileś osób ma różne pomysły.

“Chciałbym mieć to od razu” - ale kiedy przyjdzie do działania, poddajemy się. Nie dajemy sobie rady z tą trudnością, która przychodzi i zmieniamy kierunek na coś innego.

Osiągnięcie sukcesu jest możliwe tylko i wyłącznie jak twierdzi autor i pokazują też przykłady ludzi sukcesu poprzez powtarzanie żmudnych, nudnych czasem czynności co dziennie przez dłuższy czas. Nie działa to niestety tak jak mikrofalówka, że możemy wsadzić sobie zimne jedzenie i po paru sekundach mamy już tak, że dany posiłek - można powiedzieć sukces. Tak nie działa.

SUKCES JAKO PRZYCZYNA UPADKU

Kolejną ciekawą rzeczą, którą autor zauważył w swojej książce jest to, że sukces może spowodować nagły upadek. Często to właśnie sukces jest przyczyną upadku.

Jeżeli ktoś podejmuje codziennie drobne kroki do sukcesu i dojdzie do tego celu, jeżeli jedyną jego motywacją był ten cel, to osiągnąwszy ten cel, przestaje wykonywać te czynności, które do tego celu go doprowadziły. To też pokazuje, że nie można spocząć na laurach, nie można spocząć na laurach, jeżeli dojdziemy do naszego celu.

To nie chodzi o sam cel. Chodzi o to, kim my się stajemy poprzez działanie do tego celu.

DOBRA LUB ZŁA KUMULACJA

Efekt kumulacji może działać na naszą korzyść bądź na naszą niekorzyść. Jeżeli mamy dobre nawyki, to one kumulują się na dobry efekt. Jeżeli mamy złe nawyki, to cofamy się i możemy bardzo źle skończyć.

Weźmy przykład palenia papierosów. Jeżeli ktoś pali papierosy codziennie, no to efektów negatywnych nie widać od razu. Jeżeli zapalić papierosa, to nie umrzesz w tym samym dniu, kiedy zapalić papierosa. Ale jeżeli będziesz palił przez całe życie, to doprowadzi to do choroby, która może skończyć się śmiercią.

I to jest właśnie też zagrożenie. Tych negatywnych, złych nawyków, że my nie widzimy nagłych konsekwencji, złego zachowania tych złych decyzji. Dodatkową trudnością jest na przeciwnym biegunie trudności, to związane z dobrymi nawykami, że również nie widzimy dobrych konsekwencji od razu.

Jeżeli chcemy zbudować ładną sylwetkę i ćwiczenia na siłowni, nie widzimy od razu efektów i dlatego ludzie się poddają, bo nie widzą rezultatów, nie widać nagłych rezultatów. I tutaj trzeba wiedzieć, że jest coś takiego jak efekt kumulacji, że w końcu jeżeli przekroczymy tę granicę i wytrwale przez ileś tych treningów, to zaczną się one kumulować w efekt zaczniemy widzieć zmianę.

MIERZENIE POSTĘPÓW

Dlatego tak ważne jest mierzenie postępów, mierzenie rezultatów, śledzenie codziennego działania, aby nie tracić tej motywacji, aby widzieć drobne efekty, żeby doceniać, że nawet jeżeli ograniczymy spożycie naszych kalorii w ciągu dnia o te 100 kalorii, jeżeli masz 2000 kalorii, graniczy 100 kalorii, to w ciągu dnia to już jest 100. W ciągu tygodnia to już jest 700 kalorii, w ciągu 10 dni tysiąc w ciągu roku robi się wielka suma, to jest ileś kilogramów mniej i my tego nie widzimy nagle.

I to jest właśnie problem z tymi nawykami, naszymi dobrymi i złymi, że złe nawyki nie mają natychmiastowych, złych konsekwencji, przez co robimy je często, bo są łatwiejsze niż dobre, a dobre jest trudniej robić.

Nie widzimy dobrych konsekwencji od razu. Weźmy przykład Michaela Phelpsa. Jedyną rzeczą, którą miał na liście zadań w ciągu dnia, to jest pływać, pływać i jeszcze raz pływać. Michael Phelps poprzez codzienne treningi kumulował swój talent. Rozwijał go do tego stopnia, że stał się wielokrotnym mistrzem świata właśnie dlatego, że rezygnował z wielu rzeczy, które do celu nie prowadziły i w efekcie skumulowało taki zasób talentu, co pozwoliło mu wygrać wielokrotnie mistrzostwo świata.

Pytanie Co jest twoim celem? Jak jest twoje mistrzostwo, które chcesz osiągnąć? Jakie działania musisz wykonać, żeby dojść do tego, co codziennie potrzebujesz zrobić, aby dojść do tego celu?

TO KIM JESTEŚ DZIŚ JEST KUMULACJĄ DECYZJI Z PRZESZŁOŚCI

W książce również poruszony jest temat naszych wyborów. To od nas zależy pełna odpowiedzialność za nasze życie. Do nas należy odpowiedzialność za to, jak kształtujemy to życie.

To, kim jesteśmy dzisiaj, jest konsekwencją, skumulowany efektem naszych decyzji z przeszłości.

To, kim będziemy za 5 lat, będzie również sumą, efektem kumulacji decyzji, które podejmiemy od dzisiaj. Jedna mała decyzja, tak jak powiedzieliśmy, może przeważyć szalę i zmienić całkowicie twoje życie na dobre lub złe. Autor podaje taką metaforę, że to taka drobna decyzja. Czyli komar gryzie. To nie słoń wielki, co cię nie ugryzie, ale komar właśnie gryzie. Ta mała jedna rzecz może przykład zrujnować swoją karierę. Tak samo zaufanie. Zaufanie budujemy latami, ale możemy je stracić jedną głupią decyzją umiejętność jazdy samochodem. Budujemy latami naszą sprawność, ale możemy to stracić jedną głupią decyzją. Przekraczając np. prędkość w terenie zabudowanym i powodując wypadek, tracimy wszystko. Wtedy więc jedna mała decyzja może mieć ogromny wpływ na nasze życie.

DYSCYPLINĄ WYGRASZ

Osiągnięcie sukcesu wymaga wiele trudu, wymaga wiele wyrzeczeń, dyscypliny. Ktoś może powiedzieć “szkoda, że tak jest, że osiągnięcie sukcesu wymaga kumulowania tyle tylu różnych dni pracy”.

Ale to jest też dobra rzecz, bo wiedząc, że trudno jest nam to wykonać, możemy prześcignąć innych. Wiemy, że jeżeli nam uda się być zdyscyplinowanym, to będziemy w tym niewielkim procencie ludzi, którzy to robią, którzy osiągają właśnie ten sukces.

Dlatego nie załamujemy się tym, że osiągnięcie sukcesu jest trudne. Ale właśnie działajmy, wiedząc, że reszta prawdopodobnie tego nie zrobi, bo taka jest nasza natura. Jeżeli ktoś nie zna efektu kumulacji i nie weźmie się do roboty, nie będzie codziennie robił małych kroków do celu.

To tylko fragment. Chcesz poznać resztę lekcji z książki Efekt Kumulacji? Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki + rozszerzone video.