Zamień ten tekst na URL Webhooka

Streszczenia książek
|
6/8/23

Bądź pewny siebie, stwórz nową tożsamość » EFEKT ALTER EGO (Todd Herman) - streszczenie

Poznasz szczegóły fascynującej idei efektu Alter Ego, dowiesz się jak aktywować go w swoim życiu i jakie korzyści może on dla Ciebie przynieść. Koniec z brakiem pewności siebie.

Bądź pewny siebie, stwórz nową tożsamość » EFEKT ALTER EGO (Todd Herman) - streszczenie

Przeczytałem tę książkę trzy razy, by jak najlepiej zrozumieć efekt Alter Ego. Jeśli chcesz wyrobić w sobie umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji i wychodzenia obronną ręką nawet w takich czynnościach, co do których nie masz predyspozycji - ta książka jest również dla Ciebie.

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek, które czytam.

Zobacz video:

Czym jest Alter Ego Effect?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której musimy wystąpić na scenie, choć nie czujemy się za dobrze z wystąpieniami publicznymi. Wyobraź sobie wtedy osobę, która całkowicie nie ma z tym problemu, uwielbia występować na scenie, może to być jakaś znana postać, np. z telewizji. Po tej wizualizacji pomyśl sobie o tym, że stajesz się nią, odegraj rolę bycia tą postacią i wyjdź na scenę.  

Każdy z nas pełni w życiu różne role w zależności od sytuacji: w pracy, w domu, na spotkaniu ze znajomymi, itd. W każdej z tych ról musimy zachowywać się inaczej, w każdej z sytuacji potrzebujemy innych cech, by działać jak najlepiej. Przestawienie sobie  w głowie, że wykonanie danej czynności to jest rola, którą muszę wykonać jest o wiele prostsze, niż wiele lat pracy nad sobą, ćwiczeń, choćby właśnie z zakresu wystąpień. Często musimy również zmienić naszą osobowość!

JESTEŚ INNYM CZŁOWIEKIEM W ZALEŻNOŚCI OD SYTUACJI

Po pierwsze, warto podkreślić, że nie jesteśmy w stanie mieć tego samego zestawu cech w różnych sferach życia, np. w życiu zawodowym i prywatnym. Jeśli jesteś twardym negocjatorem w pracy, to wracając do domu i zachowując się w ten sam sposób, bez empatii i miłości, to w tym przypadku relacje z żoną, dziećmi będą cierpieć.

Zadaj sobie pytanie, co jest dla Ciebie bardziej naturalne: bycie bezwzględnym menadżerem czy czułym rodzicem? Jeżeli chcesz być lepszym w jednej z tych sfer, to potrzebujesz aktywować podczas bycia w niej inny zestaw cech niż zwykle. Przykładowo podczas spotkania ze znajomymi, gdzie macie zaplanować wspólne wakacje możesz zacząć być menadżerem, bo Twoje umiejętności, nieprzydatne do tej pory w tej sferze mogą okazać się teraz bardzo potrzebne! To właśnie w tej książce możesz przeczytać o tym, jak stworzyć drugą tożsamość dla różnych sfer życia.

SIŁA ALTER EGO

Beyonce wywodzi się z małego miasteczka, z konserwatywnej rodziny, zatem chcąc stać się piosenkarką, znaną w show biznesie musiała stworzyć swoje alter ego, aby nie czuć skrępowania, dysonansu, gdy w szalony sposób występuje na scenie. Podobnie działa praca aktora - wchodzenie w jakąś rolę niekoniecznie oznacza od razu utożsamianie się z nią, a jedynie jest wejściem w postać, która jest bardzo potrzebna w danym momencie, w konkretnej scenie, w konkretnym filmie.

Każdy z nas ma jakąś scenę, scenę życia, w której musimy w jakiś sposób zmieniać nasze zachowanie w imię skuteczności.

ALTER EGO TO TY!

Czytając czym jest alter ego można mieć wrażenie, że coś tu jest nie tak, bo jest to pewnego rodzaju udawanie kogoś innego, brak szczerości i oszustwo. Jednak nie jest to prawdą! Alter Ego nie ma na celu stworzyć nowego człowieka, a jedynie pomóc Ci obudzić cały potencjał, który w sobie masz, a który często blokuje niestety strefa komfortu! Co jest jeszcze Twoim wrogiem w drodze do rozwoju? Wszelkie myśli, które zaburzają nam drogę do rozwoju. Wróg działa w ten sposób, że nie kontrolujemy swoich emocji, brakuje nam pewności siebie, martwimy się opinią innych czy wątpimy w swoje umiejętności. Dlatego właśnie potrzebujemy naszego Alter Ego, który może z łatwością tego wroga pokonać, tak jak SuperMan pokonuje swoich wrogów w komiksach. Możemy nastawić swoje myślenie “teraz jestem superbohaterem i mój wróg może mnie zaatakować wątpliwościami, ale one nie działają na superbohaterów!”. Łatwiej też jest nam walczyć z naszym wrogiem, gdy go nazwiemy. Nazwij to, czego się boisz, co zniechęca Cię do działania. Inną opcją jest “rozmowa” z wrogiem, którego mamy w sobie, wtedy łatwiej będzie nam sobie z tym poradzić.

JAKI MASZ MINDSET?

Autor wymienia wow-mindset i oww-mindset. Wow-mindset związany jest z ciągłym zauważeniem okazji do rozwoju, progresu, a problemy są szansą na rozwój. Oww-mindset to podejście wręcz przeciwne. Ciągły brak chęci rozwoju i pewne poczucie braku sensu jakichkolwiek działań “bo i tak się nie uda”. Łączy się to także z byciem bardzo zachowawczym, niechętnie opuszczającym swoją strefę komfortu człowiekiem. Jak łatwo się domyślić, wow-mindest daje nam więcej szans na rozwój, dzięki właśnie takiemu podejściu możemy więcej osiągnąć, może nas więcej ciekawych rzeczy spotkać, bo jesteśmy otwarci na nowe doświadczenia. A jakim mindsetem Ty się kierujesz?

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek rozwojowych