Zaplanuj swój idealny rok » BEST YEAR EVER (Michael Hyatt) - streszczenie

Jak zaplanować nowy rok? Z odcinka dowiesz się jak zakończyć bieżący rok i jak efektywnie zaplanować następny. Poznaj wskazówki, aby być lepiej zorganizowaną osobą i zrealizować swoje postanowienia.

Zaplanuj swój idealny rok » BEST YEAR EVER (Michael Hyatt) - streszczenie

“Your Best Year Ever” M. Hyatt’a to książka, która mówi o tym, jak zaplanować idealny rok i jakich pięć kroków musimy wykonać, by do tego idealnego roku się przygotować.

Autor wymienia w książce 10 sfer, które wpływają na nasze samopoczucie, szczęście. Jest to inaczej nazwane kołem życia, czyli jedno koło złożone z 10 elementów, sfer. Jeśli jedna sfera jest lepiej lub gorzej rozwinięta od pozostałych, to wtedy koło jest nierówne, a z nim nasz życiowy balans.

Warto zastanowić się nad tym, czy któraś z tych sfer jest zaniedbana i postanowić sobie na kolejny rok, by lepiej ją rozwinąć. Przykładowo mamy sfery: duchowości, relacji, finansowa, pracy, relacji z przyjaciółmi, z małżonkiem, z dziećmi, hobby, czas wolny, rozwoju osobistego, etc. Stwórz audyt siebie, w której ze sfer swojego życia nie domagasz i spróbuj zaplanować, jakie działania mogą pomóc w jej rozwoju

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek, które czytam.

1. Przekuj negatywne przekonania na pozytywne.

Jeśli uważasz, że na coś jest w Twoim życiu za późno, bo jesteś przykładowo za stary, to zmień to myślenie na pozytywne! Przykładowo zamiast “jestem za stary”, pomyśl “z moją wiedzą i doświadczeniem osiągnę przewagę nad innymi rozpoczynając właśnie teraz!”. Negatywne przekonania to to, co nas powstrzymuje przed rozwojem i osiągnięciem szczęścia. Pamiętaj, że masz wszystko, czego Ci potrzeba, by osiągnąć sukces i nie daj się negatywnym myślom! Uwierz w siebie i swoje możliwości!

2. Uporaj się ze swoją przeszłością.

Zatrzymaj się, zrób refleksję nad tym, co już się wydarzyło, podejmij działania, by zamknąć pewne rozdziały za sobą. Wszystko po to, byś mógł z czystą kartą wejść w ten świeży, nowy czas. Zastanów się, co chciałeś osiągnąć w tym roku. Udało Ci się? Pomyśl, co jest powodem tego, że coś potoczyło się tak, a nie inaczej? Weź z tego lekcję na przyszłość i dostosuj swoje zachowanie tak, by zwiększyć swoją skuteczność. Ponadto uporaj się ze swoimi cechami. Czy znajdujesz w sobie takie, nad którymi warto popracować? Które utrudniają nam dojście do celu?

3. Zaprojektuj swoją przyszłość.

Istotą tego kroku jest ustalenie celów optymalnych dla siebie. Dobrze ustalony cel to taki, który trochę wychodzi poza twoją strefę komfortu, być musiał podjąć jakiś rozwój, by go osiągnąć. Ponadto pamiętaj, by był on odpowiednio wyważony do Twoich możliwości - ani za mało, ani za bardzo ambitny. Jednocześnie, jeśli cel jest spory, możesz zapobiec przytłoczeniu związanym z nadmiarem pracy.

Wystarczy, że podzielisz sobie osiągnięcie celu na małe kroki, które będziesz sukcesywnie wypełniać. Przykładowo, przeczytanie Pisma Świętego na raz jest czymś przytłaczającym i mało możliwym, natomiast czytanie Pisma Świętego codziennie rano przez 20 minut może skutkować przeczytaniem go całego w ciągu roku! Ponadto takie działanie wzmacnia nasze dobre uzależnienie od progresu.

Jeśli będziemy widzieć postęp i efekty naszych działań, to nasza motywacja będzie się zwiększać. Ponadto poprzez obserwowanie swojej wytrwałości wobec budowania nawyków możemy też włączyć tutaj pewien aspekt grywalizacji, podnoszenia sobie poprzeczki i eliminowania ewentualnych przerw w ciągłym progresie.

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek rozwojowych

⏱️ Zapisz się na bezpłatne szkolenie z ogarniania czasu!
Poznaj 4 rzeczy, które zaoszczędzą Ci ponad 20+ godzin tygodniowo!
60-minut samych konkretów
Znajdź czas na to co najważniejsze
Działaj skutecznie w życiu i biznesie

Zobacz więcej

Podcast / Blog