Zamień ten tekst na URL Webhooka

Streszczenia książek
|
6/8/23

Z PROCĄ NA OLBRZYMA (Adam Szustak OP) » Jak pokonać swoje problemy? - streszczenie książki

Jak postrzegać trudności które Cię spotykają? Jak sobie z nimi radzić? Poznaj rozwiązania jakie proponuję Adam Szustak OP, na podstawie Biblijnej historii o Dawidzie i Goliacie. Zainspiruj się!

Z PROCĄ NA OLBRZYMA (Adam Szustak OP) » Jak pokonać swoje problemy? - streszczenie książki

“Z procą na olbrzyma” to książka ojca Adama Szustaka, w której dowiemy się w jaki sposób podchodzić do swoich codziennych problemów. Na co dzień traktujemy problemy jako problemy, a nie jako wyzwania, i to jest błąd!

Tytułowa proca jest związana z biblijną historią walki pasterza Dawida z przerośniętym Goliatem i tego, jak można sobie z tym Goliatem - problemem poradzić.

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek, które czytam.

Zobacz video:

Zmiana reguł gry

Pierwsza taktyka, którą mamy podaną w książce to zmiana reguł gry, tak jak zrobił to Dawid. On zamiast walczyć w ten sam sposób co wszyscy, na krótkim dystansie, zdecydował się na walkę poprzez swoje talenty. Umiał świetnie strzelać z procy, wykorzystał to i pokonał niepokonanego! Tak samo możemy zrobić my! Zastanówmy się, jak nasze cechy, nasze życie, może nam pomóc w przejściu przez jakiś problem i zmieńmy reguły gry!

Innowacje

Tę taktykę możemy zastosować na trzech poziomach: produktowa, procesowa i marketingowa. Przenieśmy ten język biznesowy na nasze życie. Innowacja produktowa związana jest z myśleniem o nowym narzędziu, które może nam pomóc w pracy, funkcjonowaniu i przejściu przez problem. Innowacja procesowa jest związana ze zmianą procesu, rutyny dotychczasowego rozwiązywania problemu. Jeśli problem zostanie rozwiązany przez zmianę stylu życia - nie bój się zastosować tej innowacji! Innowacja procesowa polega na zmianie drogi do rozwiązania problemu. Jeśli standardowa droga nie działa, to nie bój się zastosować jakiejś nowej, nowego procesu w walce z problemem. Marketingowa innowacja związana jest z przekonaniem kogoś w związku z jakąś sprawą, brak tej wygranej, np. w negocjacjach, jest naszym problemem. Wtedy najlepszym sposobem będzie pokazanie przykładu, który pomoże w zmianie podejścia drugiej osoby. Przykładowo by nauczyć dzieci dobrego zachowania nie staraj się im go tłumaczyć, a pokaż im, jak ty się zachowujesz, daj im właśnie ten przykład o którym mowa.

Relatywna deprywacja

Trzecia taktyka pokonywania problemów może dotyczyć kontekstu. Czasem wydaje nam się, że mamy gorzej tylko przez porównanie z naszym środowiskiem. Przykładowo jeśli mamy w naszym otoczeniu osoby, które świetnie gotują, a my jesteśmy średnimi kucharzami, to urośnie to w naszej świadomości do bycia beznadziejnymi kucharzami. Z tymi samymi umiejętnościami w grupie, gdzie wszyscy nie potrafią w ogóle gotować będziemy już się uznawać za świetnych kucharzy. Często właśnie nasze problemy biorą się z porównywania do światowego, wysokiego poziomu, zamiast odnalezienia radości w tym, co już mamy lub odkrycia, jak tak naprawdę wysokim poziomem w czymś dysponujemy. Najlepszym sposobem na ten problem jest zmiana kontekstu, środowiska, by tę relatywność uaktywnić w innym otoczeniu i zobaczyć jak deprywująca była.

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek rozwojowych