Dlaczego warto być najlepszym na świecie? » Streszczenie książki THE DIP (Dołek) - Seth Godin

Bądź najlepszy na świecie (swojej dziedzinie), albo sobie odpuść. Przeciętność nie jest dobra. Bycie "po prostu dobrym" dziś nie wystarczy.

Dlaczego warto być najlepszym na świecie? » Streszczenie książki THE DIP (Dołek) - Seth Godin

Witajcie w cyklu o książkach rozwojowych, w którym streszczam najważniejsze lekcje z książek, które każdy choć raz w życiu powinien przeczytać. Zaczynamy od książki Setha Godina THE DIP (Dołek).

To tylko fragment. Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki + rozszerzone video.

Główne idee z książki:

 1. Bądź najlepszy na świecie (swojej dziedzinie), albo sobie odpuść, przeciętność nie jest dobra. Bycie po prostu dobrym - dziś nie wystarczy.
 2. Odpuszczanie może być dobre. Najlepiej robić to na samym początku jeśli nie jesteś gotowy, aby stać się najlepszy na świecie. Wybierz coś w czym możesz stać się najlepszy i tego nie odpuszczaj.
 3. Aby osiągnąć ponadprzeciętne rezultaty musisz pokonać tzw. dołek - z angielskiego DIP. Tu większość osób odpuszcza i nie realizuje swoich celów.

Lekcja 1 - Bądź najlepszy na świecie (swojej dziedzinie), albo sobie odpuść. Przeciętność nie jest dobra. Bycie “po prostu dobrym” dziś nie wystarczy.

Dlaczego warto być najlepszym na świecie (w swojej dziedzinie)?

 1. Ludzie uwielbiają najlepszych, zwycięzców i emocje, które dostarczają - popatrz na sportowców. Lubimy patrzeć na zwycięstwa
 2. Ludzie nie mają czasu i nie chcą brać na siebie ryzyka. Mamy ograniczony czas i możliwości na eksperymenty. Bierzemy najlepszą opcję na rynku. Zawsze. Jeśli zostaniesz zdiagnozowany na poważną chorobę to nie będziesz szukać przypadkowych doktorów, ale od razu chcesz skorzystać z porady najlepszego specjalisty, który (jest najlepszy na świecie)
 3. Zbyt wiele opcji - nieskończona liczba ofert - wybieramy lidera na rynku. Bestsellera. Nie mając pomysłu na książkę prawdopodobnie udasz się na półkę z bestsellerami.
 4. Miejsca na podium jest niewiele, dlatego bycie najlepszym jest atrakcyjniejsze (reguła niedostępności). Takich rzeczy jest niewiele. Czego jest niewiele to jest atrakcyjniejsze. Im większa niedostępność tym większa atrakcyjność.
 5. Bycie najlepszym na świecie się opłaca bo Cię wybierają. Lody waniliowe same się reklamują… dobrze dla lodów waniliowych - nie potrzebują reklamy bo są najlepsze wg świata (przynajmniej USA, u nas w PL raczej wygrałaby śmietanka).
 6. Specjalizacja wg autora to klucz do sukcesu (nieco inny argument znajdziesz w książce Range (o byciu generalistą). Ludzie szukają specjalistów, bo chcą dobrze wykonanej usługi, np zabieg, usługa księgowa itp. Bycie najlepszym powoduje, że masz więcej zleceń

Lekcja 2 - Zdefiniuj swój świat, w którym chcesz być najlepszy.

CO OZNACZA BYCIE NAJEPSZYM NA ŚWIECIE?

Świat to elastyczne pojęcie.

 • znajdź swój świat (rynek), w którym chcesz być najlepszy
 • jest wiele mikrorynków (światów)

Rynek masowy umiera. Nie ma już najlepszej piosenki, najlepszej kawy. Tworzą się miliony mikro rynków i w tych małych światach możesz być najlepszy. Wystarczy wybrać odpowiednią niszę, którą możesz zdominować. Bądź najlepszy! Jak? Wybierz dziedzinę w której możesz być najlepszy.

Różne grupy ludzie szukają ZAWSZE najlepszej dla siebie opcji. Nigdy nie chcą przeciętnej.Tworzą swój świat.Musisz być najlepszy w ich świecie. W świecie konkretnej grupy ludzi.

Szukasz specjalisty social media? Nie chcesz przeciętnego. Chcesz najlepszego - zawsze. Najlepszego, który zechce z Tobą pracować, za cenę jaką jesteś w stanie zapłacić. To jest dla Ciebie najlepsza opcja.

Podsumowując pierwszy punkt - bądź najlepszy na świecie, w swojej niszy, w swojej dziedzinie. Nie zadowalaj się byciem przeciętnym.

Lekcja 3 - Zwycięzcy rezygnują cały czas.

JAK STAĆ SIĘ NAJLEPSZYM NA ŚWIECIE? Naucz się odpuszczać. Po pierwsze musisz zacząć odpuszczać i rezygnować z wielu rzeczy. Jak to zapytasz, przecież słyszy się, żeby się nie poddawać, walczyć do końca. To zła rada.

Zwycięzcy rezygnują cały czas. Rezygnują z właściwych rzeczy we właściwym czasie.

Co konkretnie odpuścić? Wszystko w czym nie będziesz najlepszy i wszystko co może Ci przeszkadzać w byciu najlepszym. Ale nie jest to łatwe. Ponadprzeciętne rezultaty są możliwe dla tych, którzy mają odwagę odpuścić coś co nie działa i skupić się na czymś nowym, w czym mogą być najlepsi.

Naucz się odpuszczać projekty, które prowadzą do nikąd. Nikt na świecie nie ma tyle zasobów czasowych ani energii, ani pieniędzy, aby być dobry we wszystkim.

To tylko fragment. Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki + rozszerzone video.

⏱️ Zapisz się na bezpłatne szkolenie z ogarniania czasu!
Poznaj 4 rzeczy, które zaoszczędzą Ci ponad 20+ godzin tygodniowo!
60-minut samych konkretów
Znajdź czas na to co najważniejsze
Działaj skutecznie w życiu i biznesie

Zobacz więcej

Podcast / Blog