Zamień ten tekst na URL Webhooka

Streszczenia książek
|
6/8/23

ŚPIJ, JEDZ I RUSZAJ SIĘ ZGODNIE ZE SWOIM RYTMEM OKOŁODOBOWYM (Satchin Panda) » streszczenie książki

Przekonaj się jak duży wpływ na Twoje zdrowie i produktywność ma światło! Z odcinka dowiesz się również, jak zwiększyć jakość swojego snu.

ŚPIJ, JEDZ I RUSZAJ SIĘ ZGODNIE ZE SWOIM RYTMEM OKOŁODOBOWYM (Satchin Panda) » streszczenie książki

"Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym" to książka, która zachwyciła mnie ilością badań naukowych, które pokazują nam również kilka sensacyjnych kroków, by lepiej spać, szybciej schudnąć i mieć mniej problemów zdrowotnych, a wszystko za sprawą światła! 😉

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek, które czytam.

Zobacz video:

W ciągu dnia szukaj światła

Autor twierdzi, że rytm okołodobowy wpływa na całe nasze funkcjonowanie. Kiedyś, w czasach bardzo zamierzchłych, w jaskiniach ludzie byli naturalnie budzeni przez słońce, a także naturalnie po zachodzie słońca kładli się spać. Współcześnie, przez lampy i ekrany ten rytm jest zaburzony.

Nowe technologie korzystają z zimnego światła, takiego, jakie wydziela słońce, przez co po zmierzchu hamuje wydzielanie u człowieka melatoniny i w konsekwencji gorszą jakość snu. Co ciekawe, to, że spędzamy czas w budynkach również jest dla nas szkodliwe, ponieważ nie spędzamy tyle czasu co kiedyś w bezpośrednim kontakcie ze światłem słonecznym. (Jednostka natężenia światła to luks, w dalszej części tekstu przyda nam się ta definicja.)

Warto zatem zwrócić uwagę, ile czasu spędzamy na zewnątrz, ile światła do nas dopływa, czy jest to akurat dzień słoneczny, czy pochmurny. Pracując w biurze zwróć uwagę na to, czy siedzisz przy oknie, ponieważ tam może być kilkakrotnie większa ilość światła, niż w pozostałej części pomieszczenia. Autor wspomina również o aplikacji MY LUX. Aplikację można pobrać na własny smartfon. Jej funkcją jest to, że korzystając z aparatu może pokazać nam, ile światła dociera do naszych oczu.

Według moich badań terenowych około 200 luksów znajdowało się wewnątrz pomieszczenia, z dala od okien, natomiast Przy oknie w pochmurny dzień jest ich już aż 4 000! Natomiast w ładną pogodę na zewnątrz jest to nawet 40 000 do 100 000 luksów. Postarajmy się zatem w  ciągu dnia gromadzić tych luksów jak najwięcej. Dlaczego? Każdy luks światła jest odczytywany jako bodziec do tego, by być w stanie czuwania. Dlatego jeśli chcemy wstać rano i od razu być pobudzonym, to również powinniśmy jak najszybciej wystawić się na promieniowanie słoneczne, nawet w pochmurny dzień wyjść na zewnątrz!

Wieczorna selekcja świateł

Kiedy nadchodzi wieczór mamy odwrotną sytuację - powinniśmy korzystać z jak najmniejszej ilości światła. Dlaczego? Ponieważ melatonina, hormon snu, wydziela się pod koniec dnia, gdy robi się już ciemno i ma możliwość usypiania nas. Natomiast kiedy mamy mnóstwo świateł w domu, szczególnie te od góry na nas świecące, to nasze receptory odczytują to jako “jest dzień, należy czuwać!”. Receptory najmocniej chwytające światło mamy umiejscowione pod dolną powieką, zatem właśnie to górne światło najłatwiej może tam dotrzeć, z tego względu ono właśnie jest najmniej odpowiednie dla naszego zdrowia.

Tym samym przeciążamy swój organizm i również jakość snu nie jest aż tak dobra. Jeśli już musisz pracować wieczorem, to najlepiej skorzystaj ze świateł umieszczonych niżej, najlepiej podłogowych czy na wysokości biurka. Jeśli pracujesz przy biurku to również oświetlaj jedynie to, nad czym pracujesz, a nie całe pomieszczenie. Wszystko po to, by dać szansę działać melatoninie i doprowadzić dzięki temu do lepszego jakościowo snu.

Światło a zdrowie

Samo światło nie wpływa również na naszą jakość snu, ale na cały nasz organizm, więc także zdrowie! Od tego zależy podatność na takie choroby jak nowotwór czy cukrzyca. Organizm nieodpowiednio nasłoneczniony niestety nie potrafi leczyć się naturalnie. Ciekawostką jest, że dobrze nasłoneczniony organizm sam spala tkankę tłuszczową podczas snu!

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek rozwojowych