Zamień ten tekst na URL Webhooka

Streszczenia książek
|
6/8/23

Sekret sukcesu » Niewielka przewaga. THE SLIGHT EDGE (Jeff Olson) - streszczenie

Na czym polega niewielka przewaga? Przekonasz się jak istotne, w dążeniu do celu, są małe kroki. Poznasz wskazówki przydatne zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

Sekret sukcesu » Niewielka przewaga. THE SLIGHT EDGE (Jeff Olson) - streszczenie

“The Slight Edge”, czyli “Niewielka przewaga” to książka o tym, jak drobne, małe czynności, które są powtarzane systematycznie mogą doprowadzić nas do celu. Mówi o tym, jak istotne są drobiazgi, na których często się nie skupiamy, ze względu na to, że nasza kultura kładzie nacisk na wielkie osiągnięcia. Zatem co to za niewielkie przewagi i w jaki sposób możemy je wykorzystać?

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek, które czytam.

Zobacz video:

Czym jest ta drobna przewaga?

To pewna idea, podobna do tych z książek Efekt kumulacji oraz Atomic habits, o których już tutaj było, która polega na tym, że drobne czynności robione systematyczne okazują się ogromnymi sukcesami i osiągnięciami w przyszłości i także o tym, że nawet 1% aktywności zwiększa niesamowicie nasz sukces. Właśnie na tym polega także ta niewielka przewaga - to wybieranie tych małych rzeczy, które będą systematycznie kontynuowane, a dzięki temu wyrobią nam pozycję w danym miejscu czy nas rozwiną. Tą niewielką przewagą może być 10 minut rozciągania dziennie czy drobna pochwała usłyszana z ust innej osoby.

Autor porównuje również życie to klikalnego linka na jakiejś stronie. Często chcemy po jednym kliknięciu odnaleźć się na właściwej stronie w Internecie, by dostać odpowiedź na nasze pytanie. Jednak nie na tym polega życie! Ta kultura instant, w której żyjemy niestety uczy nas, że sukcesy powinny być nagłe. Na Instagramie możemy zaobserwować czyjeś sukcesy bez wiedzy o tym, ile pracy kogoś to kosztowało. W książce wspomniane jest także o takim zjawisku jak mit sukcesu, o tym jak wiele osób wierzy w to, że sukces osiąga się nagle, szybko i bez ciężkiej pracy.

Natomiast prawdą jest to, że sukces z dnia na dzień nie istnieje! Każde przedsięwzięcie składa się z drobnych elementów, żmudnych, ale takich, na które w dalszej perspektywie warto inwestować. Nie możesz skorzystać z jakiejś okazji do sukcesu bez stworzenia ku temu warunków! Stworzenie warunków to własna praca w imię sukcesu. Jeżeli będziesz działał systematycznie, to wtedy będą pokazywać Ci się okazje do sukcesu.

Teraz pytanie do Ciebie - w jakich sferach życia szukasz tych klikalnych linków? Gdzie próbujesz iść na łatwiznę, zamiast systematycznie pracować nad osiągnięciem celu? Czy jesteś w stanie odroczyć sukces w czasie, czy wykazujesz się potrzebną do tego dyscypliną i starasz się rozwijać powoli i skutecznie?

Abraham Lincoln powiedział, że gdyby miał rąbać drewno przez 6 godzin, to pierwsze dwie godziny spędziłby na ostrzeniu piły. I co to tak naprawdę znaczy? Chodzi o to, by w drodze do naszego celu poświęcić wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do tego procesu. A jak ty przygotowujesz się do zadań, do pracy? Przygotowujesz odpowiednie narzędzia do pracy, ale także czy dbasz o to najważniejsze narzędzie do osiągnięcia sukcesu, czyli o siebie? Czy odpowiednio tworzysz i wykorzystujesz przerwy podczas pracy? Czy starasz się regenerować? Warto poświęcać swój czas nie tylko na pracę, ale także na rozwój ważnych sfer w Twoim życiu, jak relacje z bliskimi, zadbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne, a także rozwój poza pracą. To są drobne decyzje, które rozwijają Cię każdego dnia, np. czytanie tego wpisu. ;)

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek rozwojowych