PARADOKS WYBORU » Dlaczego czujemy przytłoczenie? - streszczenie książki (Barry Schwartz)

W czym Ci pomoże ta książka? W byciu szczęśliwszym z podejmowanych wyborów. W podejmowaniu lepszych decyzji i eliminowaniu ich nadmiaru, przez co będziesz mniej sfrustrowany i zestresowany.

PARADOKS WYBORU » Dlaczego czujemy przytłoczenie? - streszczenie książki (Barry Schwartz)

W czym Ci pomoże ta książka? W byciu szczęśliwszym z podejmowanych wyborów. W podejmowaniu lepszych decyzji i eliminowaniu ich nadmiaru, przez co będziesz mniej sfrustrowany i zestresowany.


Dzięki niej:
✅ będzie Ci łatwiej podejmować decyzje - te drobne i te wielkie

✅ będziesz szczęśliwszy z podejmowanych wyborów

✅ zmniejszysz przytłoczenie decyzjami na co dzień. Zachęcam do obejrzenia najpierw video-notatek z tej książki (18 minut), a później do powtórki idei w podsumowaniu tekstowym.

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek, które czytam.

1 - Im więcej mamy opcji wyboru, tym trudniej jest nam podjąć dobrą decyzję (w ogóle jakąkolwiek decyzję).

Im więcej mamy opcji wyboru tym jesteśmy mniej szczęśliwi, nawet jeśli wybierzemy dobrze (bo wiemy, że niektóre rzeczy nas ominą).

Okazuje się, że w wielu sytuacjach “dość dobry” wybór jest najlepszym wyborem - bo nie zabiera nam zbyt dużo czasu i energii na analizowanie. Możemy iść dalej zamiast stać w miejscu.

2 - Więcej wolności nie oznacza więcej szczęścia.

Dzisiaj zwiększa się ilość opcji do wyboru, co zmniejsza naszą satysfakcję z tych wyborów. Konsekwencje dużej ilości nowych opcji do wyboru, to przytłoczenie i wyczerpanie

Np. analiza 30 rodzajów ciasteczek do wyboru w sklepie pochłania twoją energię. Oszczędzaj energię na „mało znaczące zakupy”, i zostaw ją na poważniejsze, długoterminowe wydatki.

Zakup jeansów dziś wygląda inaczej niż kilkanaście lat temu, kiedy kryterium wyboru było czy pasuje czy nie. Teraz ilość kombinacji do wyboru są setki (kroju, materiału, kieszeni).

3 - Stale pojawiają się, nowe, skomplikowane wybory, których kiedyś nie było.

Np. oferty ubezpieczeń, sieci komórkowe, edukacja, praca, plany emerytalne, system podatkowy.

Ta wolność i mnogość rozwiązań często nas paraliżuje, zamiast dawać satysfakcję. Tak samo wybór partnera życiowego dzisiaj jest utrudniony, choć wydawać by się mogło, że dzięki portalom randkowym będzie to łatwiejsze. Paradoksalnie wiele osób nie może się zdecydować na tę jedną jedyną, bo katalog osób jest zbyt duży.

4 - Dlaczego cierpimy przy dużej opcji wyboru?

Czujemy się gorzej, gdy mamy zbyt wie­le moż­li­wo­ści. Gdy mamy wybrać jedną rzecz z wielu opcji, to cierpimy bo pojawiają się utracone możliwości. Nieszczęśliwym czyni nas obsesja na tym punkcie i gdybanie co by było gdybym wybrał inną opcję. Są również koszty alternatywne. Jeden z „kosztów” opcji obejmuje rezygnacja z możliwości, które dałaby inna opcja.

Rada? Myślmy mniej o atrak­cyj­nych cechach opcji, któ­re odrzu­ci­li­śmy. Trzymajmy się tego, co zawsze kupu­je­my, chy­ba że jeste­śmy napraw­dę nie­za­do­wo­le­ni. Nie drap­my się, dopó­ki nas nie swę­dzi.

5 - Przestań być Maksymalistą.

Czy masz tak, że dłuuuugo zastanawiasz się zanim podejmiesz jakąś decyzję? Rozważasz wszystkie możliwe opcje danej decyzji, zakupu, wyboru? Tracisz zbyt wiele czasu i energii na “decydowanie”?

Jeśli tak, to jesteś maksymalistą. I warto to zmienić. Maksymalista to osoba, która podejmie decyzję dopiero jeśli zbada wszystkie opcje i ma poczucie, że wybrała najlepiej. Praktycznie niemożliwe jest by wybrać “najlepiej” bo mamy dziś zbyt dużo opcji, z których trzeba rezygnować.

6 - Stań się Satysfakcjonalistą.

Stań się satysfakcjonalistą, czyli wybierz wybór “dość dobry”, który jest satysfakcjonujący, spełnia kryteria, ale nie jest perfekcyjny. Nie oznacza to, że mierzysz nisko. Wręcz przeciwnie. Masz wysokie standardy i akceptujesz wybór jeśli zostaną one spełnione, ale nie zagłębiasz się w dodatkowe opcje. Co daje Ci więcej energii i radości z życia. Szczególnie jest to ważne w drobnych, codziennych decyzjach. Bycie maksymalistą zostaw dla rzadkich okazji.

Zdecydujmy, któ­re wybo­ry w naszym życiu napraw­dę mają zna­cze­nie i poświęć­my im nasz czas i ener­gię, pozwa­la­jąc innym opcjom prze­cho­dzić obok nas. Ograniczając nasze opcje będzie­my w sta­nie wybrać mniej i czerpać z tego satysfakcję.

7 - Narzuć na siebie ograniczenia, aby sprawniej podejmować decyzje

Odbierz sobie trochę wolności. Narzuć na siebie własne ograniczenia. Np. rezerwując wakacje decydujesz się na szukanie tylko hoteli, nie apartamentów i tylko na stronie booking.com. Rezygnujesz więc z ofert na innych stronach co przyspiesza decyzje i poszukiwania.

Lub kupując ubrania wybierasz tylko jednego producenta. Np. zaopatrujesz się tylko w zara.com i nie szukasz na innych stronach. Lub ucząc się o produktywności, wybierasz kursy Michała Szczepanka 🙂.

W przeciwnym razie, gdy poszerzysz poszukiwania, to paradoksalnie będzie Ci trudniej wybrać, bo więcej opcji pojawi się w zasięgu twojego wzroku. I większy żal poczujesz, że nie możesz wybrać wszystkiego lub, że coś Cię omija.

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek rozwojowych

⏱️ Zapisz się na bezpłatne szkolenie z ogarniania czasu!
Poznaj 4 rzeczy, które zaoszczędzą Ci ponad 20+ godzin tygodniowo!
60-minut samych konkretów
Znajdź czas na to co najważniejsze
Działaj skutecznie w życiu i biznesie

Zobacz więcej

Podcast / Blog