Skup się na tej jednej rzeczy » ONE THING (Jedna rzecz) - Gary Keller

W tym odcinku powiem Wam jaki jest mechanizm niezwykłych osiągnięć. Jak szybciej osiągnąć swoje cele. Podam 16 lekcji, które warto znać z książki "Jedna rzecz" (One Thing).

Skup się na tej jednej rzeczy » ONE THING (Jedna rzecz) - Gary Keller

Jak być produktywnym robiąc to, co najważniejsze? Bądź jak znaczek pocztowy. Trzymaj się jednej rzeczy, aż ją skończysz, tak jak znaczek pocztowy trzyma się jednego list, póki nie dostarczy go na miejsce.

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek, które czytam.

1. Zamień swoją listę zadań na listę sukcesu.

Według zasady Pareto 80% tych rzeczy na liście zadań jest tak naprawdę bezużyteczna i tylko jakieś 20% procent zadań realnie prowadzi Cię do sukcesu. Oznacza to, że z dwudziestu zadań na liście tylko pięć z nich jest naprawdę istotnych i ma wpływ. Jeśli możesz, to zastosuj zasadę Pareto w wersji ekstremalnej i z pozostałych pięciu rzeczy do zrobienia również wybierz 20%, czyli tylko jedną, na której mocno się skupisz.

2. Multitasking nie działa.

Jeżeli mamy kilka rzeczy, którymi nasz mózg zajmuje się naraz, to nie jest on na tyle efektywny, traci tylko dodatkowo i szybciej energię by przeskakiwać z jednego zadania na drugie zamiast w pełni skupić się na konkrecie. Dlatego tak ważnym jest, by skupiać się na jednej rzeczy naraz, skończyć ją i przejść do kolejnej kwestii.

3. Nie potrzebujesz dyscypliny.

By coś osiągnąć, zrobić, zakończyć nie potrzebujesz do tego dyscypliny, a nawyk. Dyscyplina zatem jest tylko swoistym narzędziem w początkowej fazie wprowadzania nawyku, jednak to właśnie nawyk bezpośrednio wpływa na to, czy coś zaczynasz, kończysz i osiągasz. Nawyk również sprawia, że nie potrzebujesz dyscypliny. Jeśli wprowadzisz u siebie nawyk deep work w konkretnych porach dnia, to po pewnym czasie nie musisz już dyscyplinować się, by tego dopełniać, a stanie się to Twoją rutyną! Połączmy zatem tworzenie nawyków z zasadą one thing i pamiętajmy o tym, by tworzyć jeden nawyk naraz, by nie stawiać siebie w sytuacji, gdy jest tych nawyków wiele i niestety możemy nie być w stanie sprostać z pozycji startowej tak wielkim wymaganiom.

4. Siła woli wyczerpuje się.

Z czasem nasz umysł jest zmęczony ciągłymi procesami i obowiązkami. Stąd warto pamiętać o tym, by najważniejszymi rzeczami zajmować się z samego rana, po to, by nie stawiać się w  sytuacji, gdy bardzo ważną decyzję podejmujemy w dużym zmęczeniu czy zniecierpliwieniu. W takich momentach prawdopodobieństwo popełnienia błędu jest większe. Zmęczenie decyzjami związane jest także z codziennym podejmowaniem tych samych trywialnych decyzji. Przykładowo ludzie sukcesu zawsze ubierają się w te same ubrania po to, by nie musieć zaprzątać sobie głowy dodatkowym podejmowaniem decyzji w co ubrać się danego dnia.

5. Work-life balance to mit.

Zachowanie stuprocentowej równowagi między pracą, a życiem osobistym jest niemal niemożliwe. Dlaczego? W dzisiejszych czasach, by osiągnąć coś znaczącego musimy być w ekstremach: dać z siebie wszystko albo w pracy, albo w rodzinie. Wyznaczmy w swoim życiu sezonowość, nie zaniedbujmy oczywiście całkowicie żadnej z tych dwóch sfer, jednak co jakiś czas stawiając jedną z nich na pierwszym miejscu kosztem drugiej.

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek rozwojowych

⏱️ Zapisz się na bezpłatne szkolenie z ogarniania czasu!
Poznaj 4 rzeczy, które zaoszczędzą Ci ponad 20+ godzin tygodniowo!
60-minut samych konkretów
Znajdź czas na to co najważniejsze
Działaj skutecznie w życiu i biznesie

Zobacz więcej

Podcast / Blog