Jak stać się nierozpraszalnym? Jak kontrolować uwagę? » NIEROZPRASZALNI (Nir Eyal) "indistractable"

Jak lepiej zarządzać czasem? Jak poprawić swoją koncentrację i jak być obecnym w danym momencie? Dzięki tej książce będziesz wiedzieć jak pokonywać rozproszenia. Staniesz się "nierozpraszalny".

Jak stać się nierozpraszalnym? Jak kontrolować uwagę? » NIEROZPRASZALNI (Nir Eyal) "indistractable"

Nir Eyal napisał książkę idealną dla wszystkich tych, którzy czują, że ciągle coś ich rozprasza i czas przenika im przez palce. “Nierozpraszalni” pokażą nam strategie, dzięki którym będziemy mogli lepiej skupić się na swoich zadaniach i unikać zbędnych rozproszeń.Książka wprowadza model nierozpraszalności, który polega na tym, że istnieje taka osoba, która w żaden sposób się nie rozprasza i byśmy mogli się nią stać, to potrzebujemy zastosować model składający się z czterech czynników.

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek, które czytam.

1. Kontrola wewnętrznych rozpraszaczy

Autor rozróżnia różne rzeczy, które dzielimy na trakcje i atrakcje. Trakcje, jak w przypadku pociągów, to tory, które pomogą Ci dotrzeć do celu. Atrakcje natomiast są tym, co wydaje się przyjemne, jednak w odwraca Twoją uwagę od celu lub sprawia, że stoisz w miejscu. Działają odwrotnie od trakcji.

Ponadto wydaje nam się, że najwięcej rozpraszaczy pochodzi z zewnątrz. Otóż nic bardziej mylnego! Większość rozpraszaczy jest w nas samych! Dlaczego?

Często praca, która wymaga od nas większej ilości energii i skupienia zaczyna nas szybko nużyć. Uciekamy wtedy w atrakcje i unikamy dyskomfortu, który jest w nas i to on nas rozprasza. Przerywamy pracę, wykonujemy działanie, by doprowadzić do zastrzyku dopaminy, a tam dopiero dopadają nas zewnętrzne rozpraszacze.

Zasada 10 minut jest idealnym narzędziem, które pomoże Ci w walce z dyskomfortem.

Jeśli poczujesz pokusę, by oddać się jakiejś zachciance, atrakcji, to powiedz sobie, że zrobisz to za 10 minut. Z dużym prawdopodobieństwem za 10 minut już nie będziesz o tym pamiętał, dzięki czemu unikniesz realnych rozproszeń i nawet włączysz się w stan flow!

Jak czuć mniejszy dyskomfort podczas pracy?

Mamy tutaj dwie strategie.

Po pierwsze - make it fun! Czyniąc zadanie rodzajem zabawy, gry, możesz cały czas z nową energią wchodzić w te zadania. Przykładowo barista może znudzić się ciągłym robieniem tych samych kaw. A co jeżeli nada sobie wyzwanie, że chce zrobić dzisiaj jak najwięcej kaw w jak najkrótszym czasie? Wtedy następuje element grywalizacji i mamy większą motywację, by coś zdziałać. Może Twoim wyzwaniem będzie kurs latte art, by dzięki temu klient był jeszcze bardziej zadowolony? ;)

Drugą strategią jest zagłębienie się w zadanie. Pomyśl o tym, jak możesz stać się ekspertem w tym, co masz do zrobienia. Nie bądź tylko przeciętnym pracownikiem, który w standardowym czasie wypełnia swoje obowiązki!

2. Zbudowanie  kalendarza wobec swoich wartości.

Polega to na tym, że nie przyjmujemy tego, co nam świat daje i wypełniamy to mechanicznie, a staramy się sami wypełnić bloki czasowe w naszym kalendarzu tym, co dla nas ważne. Autor mówi, że ⅔ Amerykanów w ogóle nie planuje swojego dnia! Jak zatem mamy czerpać z niego tylko to, co jest dla nas ważne i owocne, skoro nie mamy nad tym kontroli? Jeżeli planujesz kalendarz wokół trzech swoich najważniejszych wartości, to zauważysz, że czujesz dużo większą satysfakcję pod koniec dnia.

Pierwsza wartość, którą należy spełnić związana jest z samym sobą. Znajdźmy zatem czas na tzw. ostrzenie piły, na nasze hobby czy odpoczynek, by mieć stale energię i siłę do działania w pracy czy spędzanie czasu z naszymi bliskimi. Zatem zaplanuj bloki czasu, w których będziesz dbał o siebie, by móc być dla innych.

Druga wartość to relacje, czyli czas dla naszych bliskich, dla rodziny. Budowanie relacji i służba drugiemu człowiekowi jest tym, czego człowiek, jako istota społeczna potrzebuje.

Dopiero trzecią wartością jest praca. Powinna ona jednak być dla nas ważna, prowadzić nas do realizacji naszych celów i marzeń. Jeśli pracujesz na etacie, to ważnym jest, byś tak sformułował swoje cele w pracy, by przybliżały Cię one do Twoich własnych celów i poczucia satysfakcji.

Jak blokować czas w kalendarzu? Jest na to wiele aplikacji, nawet Google Calendar. Rozpisz sobie dzień na bloki czasowe, w których się będziesz realnie czymś zajmował, bez pustych bloków czasowych. Te bloki nie są tylko związane z pracą, ale także z dbaniem o relacje czy odpoczynkiem! Spróbuj zaplanować bloki czasu na cały tydzień jako formy również wypełniania Twoich list spraw do załatwienia. Okaże się, że od razu o wiele łatwiej jest wtedy zabrać się za te zadania!

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek rozwojowych

📚 Odbierz dostęp do Booktube.pl na 14 dni za free!
Poznawaj najciekawsze książki biznesowe w 15 minut i zmieniaj swoje życie!
Ponad 70+ książek czeka na Ciebie
2 nowe streszczenia co miesiąc
3 kursy online w bonusie!

Zobacz więcej

Podcast / Blog