Zamień ten tekst na URL Webhooka

Streszczenia książek
|
6/8/23

Jak pracować mniej? » Recenzja książki Radka Kotarskiego „INACZEJ"

W tym odcinku streszczam książkę Radka Kotarskiego pt. „Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej”.

Jak pracować mniej? » Recenzja książki Radka Kotarskiego „INACZEJ"

Czy wiesz, że aż 70% osób wg Instytutu Gallupa nie czerpie satysfakcji ze swojej pracy? W związku z tym nie przykłada się do swojej pracy, a co najgorsze utożsamiają swoją wartość w związku z wykonywaną pracą i często niestety do zaniżonej samooceny. Jak uniknąć niepotrzebnej, długiej i nużącej pracy, która nie sprawia Ci radości?

“Inaczej” Radka Kotarskiego to książka, która w interesujący i przystępny sposób powie Ci, jak pracować mniej, ale lepiej! Książka w sposób popularnonaukowy, poza samymi wskazówkami, opisuje również wiele badań i przykładów związanych z produktywnością i zadowoleniem z pracy.

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek, które czytam.

Zobacz video:

MOTYWACJA I PROKRASTYNACJA

Jak zwiększyć swoją motywację do pracy? W książce mowa jest o motywacji wewnętrznej (najsilniejsza, która buduje nasze chęci do działania z nas samych) i zewnętrznej (czyli tej podyktowanej zewnętrznymi uwarunkowaniami). Ciekawym jest, że jeżeli dodamy motywację wewnętrzną i zewnętrzną, to wcale nie nastąpi maksymalna kumulacja motywacji!

Pewnego rodzaju zewnętrzny “przymus” wiążący się jednocześnie z gratyfikacją po ukończeniu zadania może zgasić naszą przyjemność z wykonywanej czynności i zgasić naszą motywację wewnętrzną. Jest to tzw. efekt podkopania.

W rozdziale o prokrastynacji autor przedstawia rodzaje prokrastynatorów. Pierwszy z nich to Zrelaksowany - osoba, która nie widzi realnych konsekwencji swojego odwlekania, a terminy w ogóle go nie motywują, do pierwszych poważnych konsekwencji. Następnie mamy Spiętego. Ten typ cały czas odczuwa lęk z powodu tego, że cokolwiek będzie robił, to i tak mu się nie uda. Ostatnim typem jest Aktywny prokrastynator, czyli taki, któremu najlepiej zadania wykonuje się pod presją czasu i te goniące terminy mu służą.

CELE I NAWYKI

Następnie mamy rozdział poświęcony celom. Dlaczego ich nie osiągamy? Pierwszą sprawą może być przecenianie swoich możliwości. Wydaje nam się, często z powodu zbyt małego doświadczenia, że jeśli sobie coś zaplanujemy, to oczywiście bez problemu zostanie to prędko wykonane. Jest to tzw. Efekt Dunninga-Krugera, gdzie osoby niewykwalifikowane w jakiejś dziedzinie przeceniają swoje możliwości.

Kolejną kwestią jest złudzenie kontroli. Tak jak podczas gry w ruletkę - wydaje nam się, że mamy kontrolę nad otoczeniem, sytuacją planem, a tak naprawdę nasza pewność wygranej jest zwykłym przypadkiem. Istnieje jeszcze tendencyjność optymistyczna, czyli wydaje nam się, że pewne zagrożenia, właśnie przykładowo z dziedziny planowania, nas nie dotyczą.

Ponadto autor podkreśla optymalną trudność ustalonego przez nas celu. Powinien on być dla nas pewną trudnością, przy jednoczesnej możliwości spełnienia. O roli nawyków Radek Kotarski mówi jako o procesie, który prowadzi do celu. Najważniejsze jest wprowadzenie w nich konkretu, który prowadzi do osiągnięcia wybranej idei. Ponadto pomagają one w nauce dyscypliny, która jest przydatna dla nas na wielu płaszczyznach, nie tylko samospełnienia.

JAKI JEST TWÓJ CHRONOTYP?

W siódmym rozdziale następuje podział ludzi na delfiny, lwy, niedźwiedzie i wilki. Jak może niektórzy wiecie oznacza to prezentację wpływu pory dnia na naszą produktywność. Okazuje się, że każdy z nas, będąc w okolicach jednego z typów, ma inny najlepszy rytm produktywności.

Delfiny, ok. 15% populacji to osoby, które śpią lekkim snem i trudno się wybudzają, a produktywność osiągają pod wieczór.

Lwy to osoby, które stanowią 15-20% populacji, które wstają wcześnie rano, są rześkie i gotowe do działania, a ich baterie wyczerpują się koło południa. Chodzą także wcześnie spać.

Niedźwiedzie to 50% populacji - śpią bardzo głęboko, trudno je dobudzić, a kiedy już wstaną, to dopiero późnym rankiem zyskują dużą dawkę energii.

Ostatnią grupą są wilki, od 15 do 20% populacji, śpią naprawdę długo, więc ich produktywność rozpoczyna się dopiero popołudniu.

Wniosek? Poranne wstawanie jest niekoniecznie dla wszystkich! Najważniejsze to żyć w zgodzie ze swoim organizmem.

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek rozwojowych