4 godzinny tydzień pracy » Streszczenie książki (Tim Ferriss)

Okazuje się, że w życiu jak milioner w ogóle nie chodzi o pieniądze! Dowiedz się jak zorganizować swoją pracę tak, aby być usatysfakcjonowanym na każdym jej etapie i czerpać dochód pasywny.

4 godzinny tydzień pracy »  Streszczenie książki (Tim Ferriss)

Ta książka nie jest o oszczędzaniu czy znalezieniu idealnej pracy, a o tym, jak zyskać więcej czasu automatyzując przychód. Autor uważa, że ludzie niekoniecznie chcą ZOSTAĆ milionerami, ale chcą ŻYĆ jak milionerzy. Jeśli chcesz pracować jak najmniej, to ta książka jest właśnie dla Ciebie!

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek, które czytam.

DZIAŁAJ TU I TERAZ

Tytułowa "czwórka" nie jest związana z realną liczbą godzin, a symbolem małego czasu pracy i dochodu pasywnego, Autor stwarza pojęcie "new rich", które oznacza osobę bogatą na nowy sposób. Taka osoba myśli, jak sprawić, by inni pracowali na nią. Tutaj pojawia się pojęcie mini-emerytury, czyli jak ważne jest, by nie zostawiać spełniania marzeń na później, a czerpać z życia już dziś. Ponadto dla takiej osoby ważne jest doświadczanie, ciągłe poznawanie i kwestionowanie utartych schematów. Autor wspomina o tym, że gdy zastanawiasz się nad jakąś decyzją możesz zapytać samego siebie "a co gdybym zrobił odwrotnie niż należy?", a to może pobudzić Cię do szukania kreatywnych rozwiązań.

Decydując się na działanie pamiętaj o swoich mocnych stronach. Pomoże Ci to oszczędzić czas na rzeczy, które przyniosą Ci więcej pracy, niż pożytku. Jednocześnie zastanów się nad tym, ile i czego potrzebujesz, by osiągnąć swoje cele. Stawiaj na to, co budzi w tobie eustres, czyli ten rodzaj stresu, który motywuje Cię do działania, a unikaj dystresu, który budzi wręcz przeciwnie mechanizmy i demotywuje. Nie bój się działania!

JAK OSIĄGNĄĆ SZCZĘŚCIE?

Według autora szczęście nie jest stanem trwałym, a sumą ekscytacji pobudzanych przez nasze decyzje. To właśnie te pojedyncze ekscytujące momenty w sumie dają nam coś, co możemy nazwać szczęściem. Co Cię w życiu ekscytuje? Niech odpowiedź na to będzie dla Ciebie drogowskazem, w którą stronę iść w życiu.

ELIMINACJA JEST KLUCZEM

Autor podkreśla, jak ważny jest brak zarządzania swoim czasem. Należy przestać wypełniać sobie każdą lukę czasową w swoim kalendarzu. Wyeliminuj to, co zbędne, by zrobić przestrzeń na twój wymarzony styl życia. I oczywiście pamiętaj o zasadzie Pareto i prawie Parkinsona. Zastosuj w swoim życiu także dietę informacyjną - eliminuj wszystko, co rozprasza Cię w osiąganiu celu.

AUTOMATYZACJA

By zmniejszyć czas pracy musimy nauczyć się jak najbardziej zoptymalizować nasze czynności, a także delegować jak największą ilość zadań. Autor mówi prosto: zastąp siebie systemem! Jak zacząć? Zatrudnij wirtualnego asystenta tylko po to, by na początku w ogóle nauczyć się delegowania. Delegować powinieneś najbardziej nielubiane, irytujące Cię zadania oraz takie, które nie wiążą się z Twoimi atutami. Autor idzie nawet dalej. Zaleca, byś zanim jeszcze myślał o tym, by zadanie wydelegować, spróbuj je najpierw wyeliminować! Minimalizuj ilość niepotrzebnych zadań.

Jeśli chodzi o sam biznes i produkty, to pamiętaj przede wszystkim o badaniu rynkowym zanim rozpoczniesz produkcję czy sprzedaż. Przykładowo, dzięki preorderom możesz zaoszczędzić bardzo dużo czasu i pieniędzy, szczególnie, że takie działanie pokaże Ci realne zainteresowanie Twoim produktem, a także jakie potrzeby ma Twoja grupa docelowa. Tutaj również zastosuj zasadę Pareto i z grupy docelowej wyodrębnij te 20% najlepiej konwertowanych produktów czy usług, z których korzystają Twoi klienci.

Dołącz do społeczności BookTube.pl, aby otrzymać wszystkie moje notatki z książek rozwojowych

⏱️ Zapisz się na bezpłatne szkolenie z ogarniania czasu!
Poznaj 4 rzeczy, które zaoszczędzą Ci ponad 20+ godzin tygodniowo!
60-minut samych konkretów
Znajdź czas na to co najważniejsze
Działaj skutecznie w życiu i biznesie

Zobacz więcej

Podcast / Blog