Zamień ten tekst na URL Webhooka

Autor książki:
Michael Hyatt

YOUR BEST YEAR EVER

Jak zaplanować nowy rok? Z odcinka dowiesz się jak zakończyć bieżący rok i jak efektywnie zaplanować następny. Poznaj wskazówki, aby być lepiej zorganizowaną osobą i zrealizować swoje postanowienia.

“Your Best Year Ever” M. Hyatt’a to książka, która mówi o tym, jak zaplanować idealny rok i jakich pięć kroków musimy wykonać, by do tego idealnego roku się przygotować.

Autor wymienia w książce 10 sfer, które wpływają na nasze samopoczucie, szczęście. Jest to inaczej nazwane kołem życia, czyli jedno koło złożone z 10 elementów, sfer. Jeśli jedna sfera jest lepiej lub gorzej rozwinięta od pozostałych, to wtedy koło jest nierówne, a z nim nasz życiowy balans.

Warto zastanowić się nad tym, czy któraś z tych sfer jest zaniedbana i postanowić sobie na kolejny rok, by lepiej ją rozwinąć. Przykładowo mamy sfery: duchowości, relacji, finansowa, pracy, relacji z przyjaciółmi, z małżonkiem, z dziećmi, hobby, czas wolny, rozwoju osobistego, etc. Stwórz audyt siebie, w której ze sfer swojego życia nie domagasz i spróbuj zaplanować, jakie działania mogą pomóc w jej rozwoju.

1. Przekuj negatywne przekonania na pozytywne.

Jeśli uważasz, że na coś jest w Twoim życiu za późno, bo jesteś przykładowo za stary, to zmień to myślenie na pozytywne! Przykładowo zamiast “jestem za stary”, pomyśl “z moją wiedzą i doświadczeniem osiągnę przewagę nad innymi rozpoczynając właśnie teraz!”. Negatywne przekonania to to, co nas powstrzymuje przed rozwojem i osiągnięciem szczęścia. Pamiętaj, że masz wszystko, czego Ci potrzeba, by osiągnąć sukces i nie daj się negatywnym myślom! Uwierz w siebie i swoje możliwości!

2. Uporaj się ze swoją przeszłością.

Zatrzymaj się, zrób refleksję nad tym, co już się wydarzyło, podejmij działania, by zamknąć pewne rozdziały za sobą. Wszystko po to, byś mógł z czystą kartą wejść w ten świeży, nowy czas. Zastanów się, co chciałeś osiągnąć w tym roku. Udało Ci się? Pomyśl, co jest powodem tego, że coś potoczyło się tak, a nie inaczej? Weź z tego lekcję na przyszłość i dostosuj swoje zachowanie tak, by zwiększyć swoją skuteczność. Ponadto uporaj się ze swoimi cechami. Czy znajdujesz w sobie takie, nad którymi warto popracować? Które utrudniają nam dojście do celu?

3. Zaprojektuj swoją przyszłość.

Istotą tego kroku jest ustalenie celów optymalnych dla siebie. Dobrze ustalony cel to taki, który trochę wychodzi poza twoją strefę komfortu, być musiał podjąć jakiś rozwój, by go osiągnąć. Ponadto pamiętaj, by był on odpowiednio wyważony do Twoich możliwości - ani za mało, ani za bardzo ambitny. Jednocześnie, jeśli cel jest spory, możesz zapobiec przytłoczeniu związanym z nadmiarem pracy.

Wystarczy, że podzielisz sobie osiągnięcie celu na małe kroki, które będziesz sukcesywnie wypełniać. Przykładowo, przeczytanie Pisma Świętego na raz jest czymś przytłaczającym i mało możliwym, natomiast czytanie Pisma Świętego codziennie rano przez 20 minut może skutkować przeczytaniem go całego w ciągu roku! Ponadto takie działanie wzmacnia nasze dobre uzależnienie od progresu.

Jeśli będziemy widzieć postęp i efekty naszych działań, to nasza motywacja będzie się zwiększać. Ponadto poprzez obserwowanie swojej wytrwałości wobec budowania nawyków możemy też włączyć tutaj pewien aspekt grywalizacji, podnoszenia sobie poprzeczki i eliminowania ewentualnych przerw w ciągłym progresie.

4. Znajdź swoje “dlaczego”.

Odnalezienie sensu i celu jest połączone z osiągnięciem emocjonalnego związku ze swoim celem. Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego miałbyś go osiągnąć? Co jest Twoją motywacją? Czy ten cel ma wpływ pozytywny jednocześnie dla ciebie, a także dla innych? Potencjalnie motywacja, która jest związana z Twoim otoczeniem, z innymi ludźmi jest o wiele mocniejsza, niż motywacja oparta wyłącznie na własnych korzyściach. Dodatkową motywację możesz też otrzymać ze strony takich aktywności, które pomogą Ci w stworzeniu nowej tożsamości. Przykładowo jeśli chcesz nauczyć się grać na gitarze, to ten cel stworzy Twoją nową tożsamość - tożsamość muzyka. A skoro jesteś muzykiem, to powinieneś grać!

5. Make it happen! Wykonaj to.

Stwórz otoczenie, które sprzyja osiąganiu Twoich celów. Sami jestesmy średnią pieciu osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu, dlatego warto nawiązywać bliskie relacje z tymi, którzy nam służą, a nie z wampirami energetycznymi lub takimi osobami, które nas nie wspierają w naszym zaplanowanym rozwoju. Warto także pomyśleć o dołączeniu do jakiejś grupy, której funkcją jest wzajemne motywowanie się. Jest to także idealna przestrzeń, by czerpać doświadczenie od bardziej wtajemniczonych w jakąś dziedzinę osób czy samemu pomagać innym w rozwoju. Takie budowanie relacji jest również ogromną motywacją. Nie bój się prosić kogoś o pomoc, często dzięki temu zaoszczędzisz wiele nerwów i czasu.

Baza BookTube

🎁 BONUSY, które otrzymujesz w ramach subskrypcji BookTube:

Dzięki sprawdzonemu Programowi Ogarniania Życia pokonasz przytłoczenie, zyskasz klarowność, przestaniesz odwlekać i zaczniesz działać systematycznie w kierunku swoich celów (mając przy tym więcej czasu dla siebie - pasję, rodzinę i przyjaciół).

🎯 Kurs osiągania celów

Krok po kroku wyznaczysz realne cele, a potem zaplanujesz jak je skutecznie zrealizować.

👨‍💻 Kurs maksimum produktywności

Dowiesz się jak zwiększyć swoją produktywność nawet kilkukrotnie i jak nareszcie się zorganizować, żeby nie porzucić planu po tygodniu.

🚀 Kurs pokonaj prokrastynację‍

Zastosujesz strategie dzięki, którym przestaniesz wiecznie odkładać zadania na “później” (czyli nigdy) i zaczniesz je konsekwentnie realizować.

Zapraszam na konsultacje grupowe (Mentoring 🔴 LIVE)
z sesją Q&A.

Otrzymaj moje wsparcie w realizacji Twoich celów Co miesiąc na platformie ZOOM organizuję grupowe konsultacje połączone z sesją Q&A. To seria motywujących, inspirujących i praktycznych spotkań. Wyznaczysz cele na dany miesiąc, a ja pomogę Ci przejść krok po kroku przez proces ogarniania życia i odpowiem na Twoje pytania. To świetna okazja do poznania społeczności BookTube i nawiązania wartościowych kontaktów z ambitnymi osobami (bezcenne). Link otrzymasz na maila kilka dni przed spotkaniem.