Zamień ten tekst na URL Webhooka

Autor książki:
Seth Godin

THE DIP (Dołek).

O celach i wytrwałości. Odpuszczanie może być dobre. Najlepiej robić to na samym początku jeśli nie jesteś gotowy, aby stać się najlepszy na świecie. Zaczynamy!

W pierwszym pakiecie notatek mam dla Ciebie 2 filmy. Miłego oglądania!

Główne idee z książki:
 1. Bądź najlepszy na świecie (swojej dziedzinie), albo sobie odpuść, przeciętność nie jest dobra. Bycie po prostu dobrym - dziś nie wystarczy.
 2. Odpuszczanie może być dobre. Najlepiej robić to na samym początku jeśli nie jesteś gotowy, aby stać się najlepszy na świecie. Wybierz coś w czym możesz stać się najlepszy i tego nie odpuszczaj.
 3. Aby osiągnąć ponadprzeciętne rezultaty musisz pokonać tzw. dołek - z angielskiego DIP. Tu większość osób odpuszcza i nie realizuje swoich celów.

Druga część filmu:

Lekcja 1 - Bądź najlepszy na świecie (w swojej dziedzinie), albo sobie odpuść. Przeciętność nie jest dobra. Bycie “po prostu dobrym” dziś nie wystarczy.

Dlaczego warto być najlepszym na świecie (w swojej dziedzinie)?

 1. Ludzie uwielbiają najlepszych - zwycięzców i emocje, których dostarczają. Popatrz na sportowców i ich oglądalność. Lubimy patrzeć na zwycięstwa
 2. Ludzie nie mają czasu i nie chcą brać na siebie ryzyka. Mamy ograniczony czas i możliwości na eksperymenty. Bierzemy najlepszą opcję na rynku. Zawsze. Jeśli zostaniesz zdiagnozowany na poważną chorobę, to nie będziesz szukać przypadkowych doktorów, ale od razu chcesz skorzystać z porady najlepszego specjalisty.
 3. Zbyt wiele opcji i nieskończona liczba ofert sprawiają, że wybieramy lidera na rynku. Bestsellera. Nie mając pomysłu na książkę prawdopodobnie udasz się na półkę z bestsellerami.
 4. Miejsca na podium jest niewiele, dlatego bycie najlepszym jest atrakcyjniejsze (reguła niedostępności). Takich rzeczy jest niewiele. Czego jest niewiele to jest atrakcyjniejsze. Im większa niedostępność, tym większa atrakcyjność.
 5. Bycie najlepszym na świecie się opłaca, bo to Ciebie wybierają. Lody waniliowe same się reklamują. Ludzie tak bardzo lubią lody waniliowe, że nie trzeba ich reklamować, w USA są uznane za najlepsze na świecie!
 6. Specjalizacja wg autora to klucz do sukcesu (nieco inny argument znajdziesz w książce “Range” o byciu generalistą). Ludzie szukają specjalistów, bo chcą dobrze wykonanej usługi, np. zabieg, usługa księgowa itp. Bycie najlepszym powoduje, że masz więcej zleceń i jesteś najczęściej wybierany.

Lekcja 2 - Zdefiniuj swój świat, w którym chcesz być najlepszy.

CO OZNACZA BYCIE NAJLEPSZYM NA ŚWIECIE?

Świat to elastyczne pojęcie.

 • Znajdź swój świat (rynek), w którym chcesz być najlepszy
 • jest wiele mikrorynków (światów)

Rynek masowy umiera. Nie ma już najlepszej piosenki, najlepszej kawy. Tworzą się miliony mikro rynków i w tych małych światach możesz być najlepszy. Wystarczy wybrać odpowiednią niszę, którą możesz zdominować. Bądź najlepszy! Jak? Wybierz dziedzinę w której możesz być najlepszy.

Ludzie, niezależnie od swojej grupy społecznej, szukają ZAWSZE najlepszej dla siebie opcji. Nigdy nie chcą przeciętnej.Tworzą swój świat. Musisz być najlepszy w ich świecie. W świecie konkretnej grupy ludzi.

Szukasz specjalisty social media? Nie chcesz przeciętnego. Chcesz najlepszego - zawsze. Najlepszego, który zechce z Tobą pracować, za cenę jaką jesteś w stanie zapłacić. To jest dla Ciebie najlepsza opcja.

Lekcja 3 - Zwycięzcy rezygnują cały czas.

JAK STAĆ SIĘ NAJLEPSZYM NA ŚWIECIE? Naucz się odpuszczać.

“Jak to?” - zapytasz. Przecież słyszy się, żeby się nie poddawać, walczyć do końca. To zła rada. Zwycięzcy rezygnują cały czas. Rezygnują z właściwych rzeczy we właściwym czasie.

Co konkretnie odpuścić?

Wszystko, w czym nie będziesz najlepszy i wszystko, co może Ci przeszkadzać w byciu najlepszym.

Ale nie jest to łatwe. Ponadprzeciętne rezultaty są możliwe dla tych, którzy mają odwagę odpuścić coś, co nie działa i skupić się na czymś nowym, w czym mogą być najlepsi.

Naucz się odpuszczać projekty, które prowadzą do nikąd. Nikt na świecie nie ma tyle zasobów czasowych, energii czy pieniędzy, aby być dobry we wszystkim.

Lekcja 4 - Uważaj na racjonalizację!

Dlaczego trudno jest nam odpuszczać i rezygnować?

Bo pojawia się taki mechanizm jak racjonalizacja. Tłumaczymy sobie, dlaczego nie powinniśmy odpuszczać, że brak efektów jest chwilowy i zaraz te rezultaty się pojawią. Jednak ta wymówka ciągnie się już przez wiele lat.

Lekcja 5 - Duma i ego.

Co nam przeszkadza w odpuszczeniu jakichś rzeczy? Nasza duma. Przecież nikt nie lubi odpuszczać. Trzeba sobie uświadomić, że odpuszczanie dotyka naszego ego. Nie jest przyjemne, nie jest łatwe. Stąd też wiele osób odwleka decyzję o zakończeniu, odpuszczeniu czegoś, co nie przynosi rezultatów.

Lekcja 6 - Stare przekonania.

Wydaje nam się, że nie warto odpuszczać czegoś, co jest. Zainwestowaliśmy swój czas, energię i pieniądze. Trudno jest nam nauczyć się odpuszczać, dlatego, że od dawna wszyscy wmawiali nam, że jeżeli coś zaczynamy, to powinniśmy skończyć.

Nasi przodkowie uważali, że powinniśmy wyrobić sobie jeden zawód, w którym musimy tkwić do końca życia. Ale w erze, kiedy różne firmy powstają i upadają, i znów powstają nowe. Nie jest możliwe trzymać się tylko jednej rzeczy do końca życia.

Lekcja 7 - Strategiczne odpuszczanie.

Odpuszczanie nie jest równoznaczne z porażką.

Dobre odpuszczenie, tzw. strategiczne odpuszczanie, pozwala nam zrobić przestrzeń na te projekty, które rzeczywiście mają dla nas znaczenie. Aby uniknąć porażki, paradoksalnie musisz zacząć odpuszczać wszystko, co nie ma dla ciebie większego znaczenia, co nie przynosi Ci większych efektów.

Odpuszczanie jest dobre dlatego, że pozwala zwolnić twoje zasoby i skierować je w stronę, w której możesz być ponadprzeciętny. Ale zanim odpuścimy cokolwiek, powinniśmy to dobrze przemyśleć.

Zdarza się, że jeżeli napotykamy trudności na drodze do takich celów, to zaczynamy panikować. Czujemy zniechęcenie, zwątpienie i wtedy jest to najgorszy moment, kiedy możesz coś odpuścić. Musisz rozróżnić strategiczne odpuszczanie od standardowego odpuszczania.

Lekcja 8 - Kiedy nie warto odpuszczać.

To, że zastanawiamy się w ogóle, że chcemy coś odpuścić, wynika oczywiście z tego, że nie widzimy jakiegoś progresu, jakiś efektów naszych działań. To normalne. Wtedy zazwyczaj pojawia się myśl o odpuszczeniu, ale zastanówmy się, na kim chcemy wywrzeć jakiś efekt?

Przykładowo jeżeli chcemy wywrzeć wpływ na jedną konkretną osobę, może ona się zamknąć w taki sposób, że nie jesteśmy w stanie jej nigdy przekonać.

Jednak z drugiej strony, jeżeli chcemy wywrzeć wpływ na jakąś większą grupę osób, na konkretny rynek, to wtedy to, że jedna osoba nam odmówiła, nie znaczy, że inne osoby nie zgodzą się na to, czego od nich chcemy.

Współtwórca Google kiedyś powiedział, że dla niego nie ma znaczenia, czy teraz ktoś mu odmówi, bo ta usługa nie była dobra na samym początku, bo wie, że z każdym dniem staje się lepsza. Kolejni klienci przychodzą i odchodzą, ale Ci, którzy przychodzą, zostają dla czegoś lepszego.

Lekcja 8 - Czy jesteś gotów pokonać dołek?

Zanim cokolwiek zaczniesz robić, zastanów się, czy będziesz w stanie przejść ten dołek (stan zwątpienia). Wszystkie trudności, które się pojawiają i będą pojawiać. W związku z tym, że chcemy być najlepsi w tym, co robimy. Nie warto zaczynać, jeżeli chcesz być przeciętny w jakiejś dziedzinie.

To, że teraz zastanawiasz się, czy warto odpuścić, jest wynikiem tego, że często angażujemy się w rzeczy, które są nieprzemyślane. Zastanowimy się, czy będę w stanie przejść te trudności, które nadejdą.

Lekcja 9 - Zdefiniuj odpowiedni moment, w którym odpuścisz

Ustal sobie moment, w którym odpuścić, jakie mierzalne rzeczy sprawią, że powiesz sobie dość. Jeżeli jesteśmy w trakcie działania i zaczynamy myśleć, jak jest trudno, ciężko, jestem zmęczony. To jest najgorszy moment, żeby odpuszczać.

Lekcja 10 - Testuj i doświadczaj

Na koniec rada by nie analizować zbytnio swoich wyborów. Podejmij działanie i zobacz czy Ci się to podoba, czy chciałbyś iść w to dalej na 100%. Odpuszczanie może być dobre. Najlepiej robić to na samym początku jeśli nie jesteś gotowy, aby stać się najlepszy na świecie. Wybierz coś w czym możesz stać się najlepszy i tego nie odpuszczaj. Aby osiągnąć ponadprzeciętne rezultaty musisz pokonać tzw. dołek - z angielskiego DIP. Tu większość osób odpuszcza i nie realizuje swoich celów.

Baza BookTube

🎁 BONUSY, które otrzymujesz w ramach subskrypcji BookTube:

Dzięki sprawdzonemu Programowi Ogarniania Życia pokonasz przytłoczenie, zyskasz klarowność, przestaniesz odwlekać i zaczniesz działać systematycznie w kierunku swoich celów (mając przy tym więcej czasu dla siebie - pasję, rodzinę i przyjaciół).

🎯 Kurs osiągania celów

Krok po kroku wyznaczysz realne cele, a potem zaplanujesz jak je skutecznie zrealizować.

👨‍💻 Kurs maksimum produktywności

Dowiesz się jak zwiększyć swoją produktywność nawet kilkukrotnie i jak nareszcie się zorganizować, żeby nie porzucić planu po tygodniu.

🚀 Kurs pokonaj prokrastynację‍

Zastosujesz strategie dzięki, którym przestaniesz wiecznie odkładać zadania na “później” (czyli nigdy) i zaczniesz je konsekwentnie realizować.

Zapraszam na konsultacje grupowe (Mentoring 🔴 LIVE)
z sesją Q&A.

Otrzymaj moje wsparcie w realizacji Twoich celów Co miesiąc na platformie ZOOM organizuję grupowe konsultacje połączone z sesją Q&A. To seria motywujących, inspirujących i praktycznych spotkań. Wyznaczysz cele na dany miesiąc, a ja pomogę Ci przejść krok po kroku przez proces ogarniania życia i odpowiem na Twoje pytania. To świetna okazja do poznania społeczności BookTube i nawiązania wartościowych kontaktów z ambitnymi osobami (bezcenne). Link otrzymasz na maila kilka dni przed spotkaniem.