Zamień ten tekst na URL Webhooka

Autor książki:
Nir Eyal

NIEROZPRASZALNI (Indistractable) » Jak kontrolować uwagę

Jak lepiej zarządzać czasem? Jak poprawić swoją koncentrację i jak być obecnym w danym momencie? Dzięki tej książce będziesz wiedzieć jak pokonywać rozproszenia. Staniesz się "nierozpraszalny".

Nir Eyal napisał książkę idealną dla wszystkich tych, którzy czują, że ciągle coś ich rozprasza i czas przenika im przez palce. “Nierozpraszalni” pokażą nam strategie, dzięki którym będziemy mogli lepiej skupić się na swoich zadaniach i unikać zbędnych rozproszeń.

Książka wprowadza model nierozpraszalności, który polega na tym, że istnieje taka osoba, która w żaden sposób się nie rozprasza i byśmy mogli się nią stać, to potrzebujemy zastosować model składający się z czterech czynników.

Podsumowanie tekstowe:

1. Kontrola wewnętrznych rozpraszaczy

Autor rozróżnia różne rzeczy, które dzielimy na trakcje i atrakcje. Trakcje, jak w przypadku pociągów, to tory, które pomogą Ci dotrzeć do celu. Atrakcje natomiast są tym, co wydaje się przyjemne, jednak w odwraca Twoją uwagę od celu lub sprawia, że stoisz w miejscu. Działają odwrotnie od trakcji.

Ponadto wydaje nam się, że najwięcej rozpraszaczy pochodzi z zewnątrz. Otóż nic bardziej mylnego! Większość rozpraszaczy jest w nas samych! Dlaczego?

Często praca, która wymaga od nas większej ilości energii i skupienia zaczyna nas szybko nużyć. Uciekamy wtedy w atrakcje i unikamy dyskomfortu, który jest w nas i to on nas rozprasza. Przerywamy pracę, wykonujemy działanie, by doprowadzić do zastrzyku dopaminy, a tam dopiero dopadają nas zewnętrzne rozpraszacze.

Zasada 10 minut jest idealnym narzędziem, które pomoże Ci w walce z dyskomfortem.

Jeśli poczujesz pokusę, by oddać się jakiejś zachciance, atrakcji, to powiedz sobie, że zrobisz to za 10 minut. Z dużym prawdopodobieństwem za 10 minut już nie będziesz o tym pamiętał, dzięki czemu unikniesz realnych rozproszeń i nawet włączysz się w stan flow!

Jak czuć mniejszy dyskomfort podczas pracy?

Mamy tutaj dwie strategie.

Po pierwsze - make it fun! Czyniąc zadanie rodzajem zabawy, gry, możesz cały czas z nową energią wchodzić w te zadania. Przykładowo barista może znudzić się ciągłym robieniem tych samych kaw. A co jeżeli nada sobie wyzwanie, że chce zrobić dzisiaj jak najwięcej kaw w jak najkrótszym czasie? Wtedy następuje element grywalizacji i mamy większą motywację, by coś zdziałać. Może Twoim wyzwaniem będzie kurs latte art, by dzięki temu klient był jeszcze bardziej zadowolony? ;)

Drugą strategią jest zagłębienie się w zadanie. Pomyśl o tym, jak możesz stać się ekspertem w tym, co masz do zrobienia. Nie bądź tylko przeciętnym pracownikiem, który w standardowym czasie wypełnia swoje obowiązki!

2. Zbudowanie  kalendarza wobec swoich wartości.

Polega to na tym, że nie przyjmujemy tego, co nam świat daje i wypełniamy to mechanicznie, a staramy się sami wypełnić bloki czasowe w naszym kalendarzu tym, co dla nas ważne. Autor mówi, że ⅔ Amerykanów w ogóle nie planuje swojego dnia! Jak zatem mamy czerpać z niego tylko to, co jest dla nas ważne i owocne, skoro nie mamy nad tym kontroli? Jeżeli planujesz kalendarz wokół trzech swoich najważniejszych wartości, to zauważysz, że czujesz dużo większą satysfakcję pod koniec dnia.

Pierwsza wartość, którą należy spełnić związana jest z samym sobą. Znajdźmy zatem czas na tzw. ostrzenie piły, na nasze hobby czy odpoczynek, by mieć stale energię i siłę do działania w pracy czy spędzanie czasu z naszymi bliskimi. Zatem zaplanuj bloki czasu, w których będziesz dbał o siebie, by móc być dla innych.

Druga wartość to relacje, czyli czas dla naszych bliskich, dla rodziny. Budowanie relacji i służba drugiemu człowiekowi jest tym, czego człowiek, jako istota społeczna potrzebuje.

Dopiero trzecią wartością jest praca. Powinna ona jednak być dla nas ważna, prowadzić nas do realizacji naszych celów i marzeń. Jeśli pracujesz na etacie, to ważnym jest, byś tak sformułował swoje cele w pracy, by przybliżały Cię one do Twoich własnych celów i poczucia satysfakcji.

Jak blokować czas w kalendarzu? Jest na to wiele aplikacji, nawet Google Calendar. Rozpisz sobie dzień na bloki czasowe, w których się będziesz realnie czymś zajmował, bez pustych bloków czasowych. Te bloki nie są tylko związane z pracą, ale także z dbaniem o relacje czy odpoczynkiem! Spróbuj zaplanować bloki czasu na cały tydzień jako formy również wypełniania Twoich list spraw do załatwienia. Okaże się, że od razu o wiele łatwiej jest wtedy zabrać się za te zadania!

4. Zredukowanie zewnętrznych rozpraszaczy.

Takimi rozpraszaczami są inni ludzie. Jeśli pracujesz w biurze open space możesz skorzystać z słuchawek, które nałożone będą sygnalizować, że jesteś zajęty pracą i nie można Ci przeszkadzać. Drugą kwestią mogą być maile - postaraj się zaplanować konkretny czas w ciągu dnia, gdy sprawdzasz swoje maile i wiadomości, by Cię nie rozpraszały przez resztę dnia. Zastanów się również nad innymi czynnościami, które odciągają Cię od pracy, na przykład spotkania. Jaki mają cel, czy wnoszą coś do Twojej pracy lub życia? Nie trać czasu na bezsensowne działania!

4. Utworzenie paktów i zobowiązań.

Ważne jest, byś tworzył umowy z samym sobą. Ustaw sobie limity czasu w aplikacjach w telefonie, a także staraj się podejmować codziennie lepsze decyzje. Jeśli wiesz, że trudno Ci zrezygnować ze słodyczy - nie kupuj ich! Gdy zechcesz zjeść coś słodkiego, to powstrzyma Cię przed tym myśl potrzeby wyjścia z domu i pójścia do sklepu.

Ale też wybaczaj sobie. Nie bądź niewolnikiem swoich planów, potrzeb czy pomysłów. Wiedz, że możesz wprowadzać zmiany w blokach tematycznych i dostosowywać je do potrzeb każdego dnia.

Baza BookTube

🎁 BONUSY, które otrzymujesz w ramach subskrypcji BookTube:

Dzięki sprawdzonemu Programowi Ogarniania Życia pokonasz przytłoczenie, zyskasz klarowność, przestaniesz odwlekać i zaczniesz działać systematycznie w kierunku swoich celów (mając przy tym więcej czasu dla siebie - pasję, rodzinę i przyjaciół).

🎯 Kurs osiągania celów

Krok po kroku wyznaczysz realne cele, a potem zaplanujesz jak je skutecznie zrealizować.

👨‍💻 Kurs maksimum produktywności

Dowiesz się jak zwiększyć swoją produktywność nawet kilkukrotnie i jak nareszcie się zorganizować, żeby nie porzucić planu po tygodniu.

🚀 Kurs pokonaj prokrastynację‍

Zastosujesz strategie dzięki, którym przestaniesz wiecznie odkładać zadania na “później” (czyli nigdy) i zaczniesz je konsekwentnie realizować.

Zapraszam na konsultacje grupowe (Mentoring 🔴 LIVE)
z sesją Q&A.

Otrzymaj moje wsparcie w realizacji Twoich celów Co miesiąc na platformie ZOOM organizuję grupowe konsultacje połączone z sesją Q&A. To seria motywujących, inspirujących i praktycznych spotkań. Wyznaczysz cele na dany miesiąc, a ja pomogę Ci przejść krok po kroku przez proces ogarniania życia i odpowiem na Twoje pytania. To świetna okazja do poznania społeczności BookTube i nawiązania wartościowych kontaktów z ambitnymi osobami (bezcenne). Link otrzymasz na maila kilka dni przed spotkaniem.