30
|

MIT CHARYZMY

Co to jest charyzma i jak każdy może stać się charyzmatyczny w swoim otoczeniu. To poradnik dla wszystkich, którzy mają trudności z nawiązywaniem kontaktów i chcą swoją postawą zacząć inspirować innych.

Czym jest charyzma, jakie ma składniki, czy można ją wykształcić? Po co nam w ogóle charyzma? Przede wszystkim do tego, by inspirować innych.

Jeśli chcesz zmieniać świat na lepsze, wywierać pozytywny wpływ, to ważne jest, byś umiał zainspirować innych do działania i ich przekonać!

Autorka książki mówi, że charyzma to nie coś, z czym się rodzimy, a można się jej nauczyć! Charyzma jest jak każda inna umiejętność!

Posłuchaj nagrania notatek video i powtórz za jakiś czas notatki tekstowe.

Podsumowanie tekstowe - idee z książki warte zapamiętania.

3 składniki charyzmy

Po pierwsze uważność. Powinna być ona skierowana na drugą osobę, wysłuchanie jej.

Po drugie, autorytet. Jest to zdolność wpływania na innych.

Trzecia kwestia to dobra wola, która świadczy o tym, że zależy nam na innych, na drugiej osobie. Te trzy składniki muszą iść razem, jeśli chcemy osiągnąć charyzmę.

Uważność

Autorka podkreśla ją jako najważniejszy składnik charyzmy. Im bardziej skupiasz się na rozmowie drugą osobą, im mniej zerkasz na telefon czy na boki, tym większa charyzmę będziesz mieć.

Dzisiaj mamy tak wiele rozproszeń i tak mało uwagi poświęcamy innym, że to jest naprawdę najkrótsza droga, by stać się bardziej charyzmatycznym i wzbudzić zaufanie. Wystarczy 5 minut jakościowej rozmowy z drugą osoba, by ta osoba zaczęła oceniać Cię jako charyzmatyczną, bo współcześnie tak niewiele osób poświęca uwagę drugiej osobie.

Autorytet połącz z dobrą wolą

Autorytet i dobra wola muszą iść ze sobą w parze. Spotykamy często liderów, którzy chcą tylko pokazać swoją władzę bez zważania na dobro swoich podopiecznych. Często to właśpaunie z tym kojarzy nam się autorytet - zimnym, stanowczym szefem.

Jeśli nie ma dobrej woli, to nie ma też charyzmy. Osoba, która pokazuje tę uważność i pokazuje, że zależy jej na dobru podopiecznego jest w pełni charyzmatyczna dopiero wtedy, gdy jednocześnie potrafi wywrzeć autorytet. Jeśli pokazujesz swój autorytet bez dobrej woli jesteś arogancki. Jeżeli masz dobrą wolę, ale nie masz autorytetu, to niestety, ale nie będziesz wtedy słuchany. Dopiero w połączeniu tych dwóch rzeczy możesz osiągnąć zamierzony cel.

Jak to połączyć?

Stawiaj granice i bądź jednocześnie wyrozumiały. Komunikuj, czego oczekujesz od zespołu i jakie konsekwencje będzie miało niezrealizowanie tych oczekiwań. Jeśli powiesz o tym, to pokaże, że nie boisz się ujawniać swojego autorytetu i jesteś silną osobą. Często początkujący liderzy mają obawę, że będą nielubiani i przez to nie ustawiają konkretnych zasad, a to powoduje niestety brak poważnego traktowania. Można to zauważyć choćby w postaci nauczycieli w szkole!

Nie bój się autorytetu

Nie bój się wychodzenia ze swojej strefy komfortu, by pokazać autorytet. Jeśli na co dzień jesteś osobą bardziej dobroduszną, która pomaga innym, a nagle dostajesz stanowisko, które wymaga od Ciebie postawienia własnych granic, to możesz czuć dyskomfort. Jeżeli jednak dobrze zaznaczysz na początku, że zależy Ci na dobru całego zespołu, że chcesz wprowadzić pozytywne zmiany, to wtedy komunikowanie autorytetu będzie tą właściwą postawą.

Zbieraj feedback

Jeżeli okaże się, że troszkę przesadziłeś w komunikacji autorytetu - pytaj! Czy to jak coś robię, jak komunikuję jest dla kogoś akceptowalne, czy może jednak mogłeś wydać się arogancki, a przecież nie o to Ci chodziło. Charyzmy uczymy się poprzez doświadczenia. Jeśli pojawiło się dla nas coś nowego, to warto otwierać się na doświadczenia i próby, a także na informację zwrotną i konstruktywną krytykę.

Ciekawostką jest, że charyzmy nie da się imitować! Każdy podświadomie może ocenić, czy osoba jest charyzmatyczna, czy tylko taką udaje. podobnie jeśli nie zależy Ci na dobru innych, to zostanie to zdemaskowane.

Bądź empatyczny

Ludzi charyzmatyczni to tacy, którzy potrafią współczuć. Wiedzą, czego potrzebują ich pracownicy, ponieważ zauważają i pytają o ich potrzeby. Są oni pewnego rodzaju służącymi swojego zespołu, by pracował on jak najlepiej. Jeżeli naturalnie nie masz takiego współczucia i empatii, to tę umiejętność należy ćwiczyć. Poprzez rozmowy, obserwacje i po prostu pytanie drugiej osoby!

Ciekawostka na koniec

Wedle autorki charyzmatyczni ludzie poruszają się wolniej, niż jest to statystyczne. Mówią również wolniej, a to dlatego, by złapać myśli, ważyć słowa i nie rzucać pewnym stwierdzeń bez pokrycia czy bez pewności. Osoby gwałtowne niestety są postrzegane jako mniej charyzmatyczne i często są kojarzone z niższym statusem społecznym!

Ponadto w książce mamy wątek neuronów lustrzanych, czyli odzwierciedlenia, np. gestów. Gdy rozmawiamy z drugą osobą, to nasz mózg analizuje emocje drugiej osoby i to, co złapie aktywuje się również u nas. Jest to pewnego rodzaju współodczuwanie. tutaj również mamy naśladowanie gestów i postawy. Uważaj zatem na wykorzystywanie tego specjalnie i naśladowanie czyichś gestów lub ruchów. Ta pozorna charyzma i połączenie z Twoim rozmówcą może zostać bardzo łatwo zdemaskowane.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do bycia osobą charyzmatyczną niech będzie dla Was uważność. Ćwiczmy już dzisiaj podczas rozmowy z drugą osobą sto procent koncentracji na tę drugą osobę, bez rozpraszaczy.

Napisz co myślisz o tym opracowaniu
Możesz też zaproponować następną książkę 😉

Dziękuję! Wiadomość została wysłana.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Poznaj kolejną książkę

Czas nadrobić zaległości. Obejrzyj pozostałe streszczenia:

Masz pytania? Przyjdź na LIVE (sesję Q&A).

Spotkajmy się na żywo co miesiąc.

Zazwyczaj są to pierwsze poniedziałki miesiąca.

Otrzymasz przypomnienie i link do LIVE na adres email 3 dni przed spotkaniem. Zapraszam!