24
|

CYFROWY MINIMALIZM. Jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie?

JAK ZACHOWAĆ SKUPIENIE W HAŁAŚLIWYM ŚWIECIE. Poznaj praktyczne wskazówki od autora, jak wykorzystywać nowe technologie i nie zostać przez nie wykorzystanym!

Twórcy mediów społecznościowych projektują je w taki sposób, by uzależniały nas od samego początku. Jest to związane z tzw. gospodarką uwagi - wszyscy, którzy tworzą dla nas jakieś aplikacje bazują na naszych instynktach pierwotnych i im dłużej czasu spędzamy na danych portalach, tym więcej dostajemy informacji i reklam - nas to uzależnia, a twórcom dodaje przychodów.

Tym razem odbiorcami tej książki mogą być wszystkie osoby, które czują, że spędzają za dużo czasu w mediach społecznościowych i zauważają, jak cierpi na tym ich realne życie oraz dla osób, które chcą zapobiec negatywnym konsekwencjom korzystania z mediów społecznościowych w przyszłości.

Dlaczego media społecznościowe uzależniają?

Bo bazują na tzw. pozytywnym wzmocnieniu. Polega to na tym, że wchodząc na dane media sprawdzamy, czy nasza aktywność została zaakceptowana - ile nasze zdjęcie czy nowy post ma polubień, komentarzy, i tak dalej. Niestety te reakcje mogą być nieregularne, a co za tym idzie nasz mózg uzależnia się od ciągłego sprawdzania i nadziei na zastrzyk dopaminy. Jest to bardzo podobny mechanizm do uzależnienia od hazardu - raz wygrywasz, raz przegrywasz. Ponadto buduje się w nas fałszywe przeświadczenie budowania relacji właśnie przez media społecznościowe.

Celem książki jest przede wszystkim ustalenie swoich wartości i priorytetów. Odpowiedzenie sobie na pytanie, co jest dla nas naprawdę ważne, podjęcie decyzji, że właśnie nad tym chcemy się skupić i ostatecznie dostosować korzystanie z mediów społecznościowych, by pomagały nam w dopełnianiu naszych wartości, a nie odciągały nas od nich. Media społecznościowe mają służyć nam, a nie my im! Autor podkreśla również, że nie jest dobrym wyjściem całkowite zamknięcie się na media społecznościowe i wejście w życie tylko offline. Chodzi o to, by dostosowywać te narzędzia w taki sposób, by wspierały te realne relacje, a nie im przeciwdziałały.

30-dniowe wyzwanie

Postanów sobie na samym początku, że do minimum ograniczysz wszelkie korzystanie z urządzeń technologicznych. Chodzi tutaj o to, by dać sobie czas na refleksję, obserwację impulsów i skupieniu się na rzeczywistym świecie. To może okazać się bardzo trudne! Możemy korzystać z nawigacji, gdy gdzieś jedziemy czy z telefonu, gdy trzeba wykonać jakiś telefon, ale tak naprawdę to wszystko! Rezygnujemy z wszelkich dodatkowych aplikacji, mediów społecznościowych i innych nowoczesnych złodziei czasu. Po tych 30 dniach możemy zobaczyć, co było naprawdę konieczne w naszym funkcjonowaniu, a co jedynie rodzajem wygody czy po prostu uzależnieniem. Po tym czasie możemy także dodawać nowe rzeczy, o ile będą nam jakkolwiek potrzebne na rzecz wzmacniania realnych więzi z innymi ludźmi.

Zaplanuj korzystanie z social media

Gdy po tym okresie próbnym powoli wrócisz do mediów społecznościowych ustal sobie konkretne ramy i limity czasowe, kiedy z nich korzystasz. Ważne jest, by nie budować w sobie takiego podejścia, że mamy dostęp do mediów przez cały czas i “zerkniemy tylko na minutkę”, tylko by mieć konkretne godziny czy porę dnia, w których możemy sprawdzić, co się wydarzyło, a konkretnie kto do nas napisał - bo przecież o to właśnie chodzi w użytkowaniu social mediów. Ponadto sprawdź aplikację Freedom, która może czasowo blokować konkretne rzeczy na Twoim telefonie, by Cię nie rozpraszać!

Zrezygnuj z pustych wirtualnych relacji

Kolejnym krokiem jest usunięcie z list obserwowanych i znajomych wszystkich tych osób, z którymi nie chcemy lub nie mamy jak tworzyć głębszych więzi. Chodzi o osoby, z którymi się nie spotykamy, a wszelkie budowanie relacji bazuje jedynie na wiadomościach tekstowych, o ile w ogóle. W tym kroku chodzi o to, by zobaczyć, z kim realnie mamy bliższą relację i komu chcemy poświęcić jeszcze więcej uwagi, by tę relację umacniać. Czas mamy ograniczony, więc warto podjąć tę decyzję jak najszybciej! Zrezygnuj z kontaktowania się ze wszystkimi na rzecz kontaktu z niektórymi.

Nie zostawiaj lajków!

Otrzymywanie lajków uwalnia dopaminę, dzięki nim czujemy się akceptowani, lubiani i apetyt rośnie nam w miarę jedzenia! A jednak jest to tylko złudzenie! “Lajk” to najmniejszy z możliwych sposobów przekazywania informacji. Nasz mózg, w procesie ewolucji, jest już na poziomie odczytywania mnóstwa informacji w jednym czasie - mnóstwo mikroekspresji, kwestii mimiki czy innych elementów komunikacji niewerbalnej. A w tym momencie komunikujemy się w najprostszy ewolucyjnie sposób! Zamiast lajkowania postów doprowadź do wykorzystania w pełni potencjału jaki masz w sobie, a także jaki ma osoba, do której byłby ten lajk skierowany! Doprowadź do interakcji!

Open hours na rozmowę

Tutaj autor proponuje wprowadzenie do swojego życia rytuału, który polegałby na tym, że odnajdujesz w swoim życiu przestrzeń na to, by połączyć z jakąś czynność i rozmowę z kimś, przykładowo przez telefon. Może wielkie popołudniowe prasowanie i rozmowa telefoniczna z przyjacielem? Lub porządki na półkach i telefon do przyjaciółki? Jednocześnie możesz przeznaczyć konkretny czas na budowanie relacji, by później, podczas skupienia na osiąganiu swoich celów, nie rozpraszać się i nie sprawdzać ciągle telefonu.

Jak odpoczywać?

Mamy takie złudzenie, że właśnie gdy korzystamy z mediów społecznościowych, to odpoczywamy. Nic bardziej mylnego! Korzystanie z mediów to ogromnie obciążająca nasz mózg czynność, która może nawet nas przytłoczyć i doprowadzić do całkowicie odmiennych skutków. Dobrym rodzajem odpoczynku jak fizyczna aktywność! Większość z nas niestety pracuje w trybie siedzącym, korzystając z komputera, aby wykonywać swoje obowiązki. Po powrocie z pracy zmiana jedynie wielkości ekranu przy którym dalej siedzimy jest bardzo złym pomysłem! Warto po pracy odpoczywać w odwrotnej formie od tej, w której pracujemy. Można skierować swoją uwagę na rękodzieło, robótki ręczne czy właśnie ćwiczenia fizyczne. Ponadto zawsze można próbować robić to z kimś i w taki sposób również wzmacniać więzi!

Slow media

Przestaw się na treści w Internecie, które są trudne do konsumpcji! Trendy w sieci idą w stronę ciągłych uproszczeń i ułatwień, filmy są coraz krótsze, posty czy teksty są pisane coraz prostszym językiem. Idź pod prąd! Warto szukać takich rzeczy, które nauczą nasz mózg chłonięcia trudnych treści i ciągłego rozwijania się.

Napisz co myślisz o tym opracowaniu
Możesz też zaproponować następną książkę 😉

Dziękuję! Wiadomość została wysłana.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Poznaj kolejną książkę

Czas nadrobić zaległości. Obejrzyj pozostałe streszczenia:

Masz pytania? Przyjdź na LIVE (sesję Q&A).

Spotkajmy się na żywo co miesiąc.

Zazwyczaj są to pierwsze poniedziałki miesiąca.

Otrzymasz przypomnienie i link do LIVE na adres email 3 dni przed spotkaniem. Zapraszam!