36
|

5 Języków Miłości

Jest to książka, która może pomóc nie tylko w relacji romantycznej, ale także w każdej innej - przyjacielskiej czy rodzinnej.

5 języków miłości to książka Gary’ego Chapmana, w której znajdziemy wskazówki do tego, by nasza relacja z drugim człowiekiem cały czas się rozwijała, bez względu na upływ czasu. Jest to książka, która może pomóc nie tylko w relacji romantycznej, ale także w każdej innej - przyjacielskiej czy rodzinnej. 

Głównym założeniem autora jest fakt, że każdy człowiek ma inny język miłości, jaki jest dla niego ważny. Te pięć języków to słowa, czas, prezenty, służba oraz dotyk.

Każda osoba ma pewien “zbiornik miłości”, który musi wypełnić tym odpowiednim dla siebie rodzajem miłości, by czuć się kochaną. Ważnym jest jednak, by wiedzieć, jak komunikować się z drugą osobą, by ten zbiornik mógł się napełnić. 

1 - Słowa afirmacji. 

Osoby, które mają ten język miłości potrzebują słów, poprzez które poczują się docenione za to, kim są. Mogą to być komplementy, słowa docenienia czy pochwała. Może tutaj chodzić zarówno o powiedzenie komuś, że cieszysz się, że jest przy tobie, ale także może to być powiedzenie komuś “świetnie wyglądasz!” lub “wierzę w Ciebie!”. 

2- Czas.

Pod tym hasłem kryje się jakościowe spędzanie czasu z drugą osobą. Im jest on lepiej spędzony, bardziej skupiony na tej drugiej osobie, tym bardziej ta osoba czuje się kochana. Chodzi o czas bycia w dwie osoby, bez rozproszeń, bez patrzenia w telefon czy oglądania serialu przy okazji. Nie ma tutaj wielkiego znaczenia, co będziecie robić, chodzi tutaj o to, by to było wspólne. Może to być wspólny posiłek, spacer czy zaangażowanie w rozmowę. Może to być też zaproponowanie rozmowy o tym, jak minął drugiej osobie dzień. 

3 - Drobne prezenty.

Taka osoba mająca właśnie ten język miłości czuje się kochana, gdy coś od Ciebie otrzymuje. Nie musi to być nic wielkiego, ale sam gest. Przykładowo, gdy wracasz z jakiejś podróży służbowej i przywieziesz jej z tego miejsca, gdzie byłeś jakąś pamiątkę. 

4 - Drobne przysługi.

Drobne przysługi to takie działania, które sprawią, że Twojemu partnerowi lub partnerce będzie się żyło lepiej. To może być załatwienie czegoś na mieście za tę osobę, propozycja pomocy w domu, posprzątanie czegoś. Te drobne przysługi sprawiają właśnie, ze ta osoba czuje się kochana, ponieważ jest jej udzielane wsparcie. Przykładowo, jeśli widzisz, że Twoja żona spędza dużo czasu z dziećmi po powrocie z pracy, to możesz zaproponować, że dzisiaj to ty przejmiesz ten obowiązek, by ona miała czas wolny do spędzenia tak, jak będzie chciała.

5 - Dotyk.

Oznacza to, że kontakt fizyczny, wyrażany choćby poprzez wzięcie drugiej osoby za rękę podczas spaceru, jest dla tej osoby najważniejszy. Z tego względu żaden prezent czy spędzony czas nie zastąpi tej osobie przytulenie czy właśnie złapanie za rękę. 

Ważne jest też pamiętać o tym, że każdy może mieć inną mieszankę tych potrzeb, które wyrażają języki miłości. Dlatego pamiętaj, żeby nie zakładać czyjegoś języka miłości i nie oceniać go. Jednocześnie ktoś może odczuwać ich kilka, ale na różnym poziomie. Przykładowo dla kogoś może być ważne otrzymywanie słów afirmacji, ale jednak ważniejsze będzie otrzymywanie prezentów. 

Jakim językiem miłości mówi Twoja druga połówka?

By to odkryć, najlepiej na samym początku przypatrz się sobie, jaki ty masz język miłości. Zadaj sobie pytanie, co z tych pięciu elementów daje Ci w relacji największe spełnienie? Warto to w sobie zdiagnozować, by komunikować drugiej osobie, jak powinna zachowywać się wobec ciebie. 

Z drugiej strony zastanów się, co sprawia, że czujesz się zraniony? Gdy dana osoba nie poświęca Ci czasu, a może gdy nie chce wziąć Cię za rękę? 

Trzecim ważnym pytaniem jest to, jak ty lubisz okazywać miłość drugiej osobie, co przychodzi Ci najłatwiej? 

Następnie te same pytania możesz zadać osobie, z którą budujesz relacje. Porozmawiajcie o Waszych odpowiedziach, ponieważ to właśnie komunikowanie Waszych potrzeb szczególnie wpływa na dobre budowanie Waszej relacji. 

Warto cały czas nad relacją pracować. Badania pokazują, że okres zakochania, tych tzw. “różowych okularów” trwa średnio dwa lata. Po tym czasie miłość nie jest już uczuciem, a decyzją bycia ze sobą i wzajemnym budowaniem relacji. Dlatego tak ważne jest poznanie nawzajem swoich języków miłości, by wiedzieć w jaki sposób okazywać swoją decyzję drugiej osobie, by czuła się ona przez nas cały czas kochana, by ta relacja miała szansę na ciągły rozwój. 

Być może czujesz, że krępują Cię niektóre z tych języków, bo przykładowo nie lubisz, lub wręcz nie umiesz, dawać komuś komplementów. Dlatego tak ważne jest, by zakomunikować drugiej osobie też to, jak się czujesz. Powiedz o swoim dyskomforcie, ale także o swoich dobrych chęciach i próbie pracy! to już będzie krok, który przybliży Cię do polepszenia Waszej relacji. 

Napisz co myślisz o tym opracowaniu
Możesz też zaproponować następną książkę 😉

Dziękuję! Wiadomość została wysłana.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Poznaj kolejną książkę

Czas nadrobić zaległości. Obejrzyj pozostałe streszczenia:

Masz pytania? Przyjdź na LIVE (sesję Q&A).

Spotkajmy się na żywo co miesiąc.

Zazwyczaj są to pierwsze poniedziałki miesiąca.

Otrzymasz przypomnienie i link do LIVE na adres email 3 dni przed spotkaniem. Zapraszam!