Zamień ten tekst na URL Webhooka

Autor książki:
Ferriss Timothy

4-GODZINNY TYDZIEŃ PRACY

Okazuje się, że w życiu jak milioner w ogóle nie chodzi o pieniądze! Dowiedz się jak zorganizować swoją pracę tak, aby być usatysfakcjonowanym na każdym jej etapie i czerpać dochód pasywny.

Ta książka nie jest o oszczędzaniu czy znalezieniu idealnej pracy, a o tym, jak zyskać więcej czasu automatyzując przychód. Autor uważa, że ludzie niekoniecznie chcą ZOSTAĆ milionerami, ale chcą ŻYĆ jak milionerzy. Jeśli chcesz pracować jak najmniej, to ta książka jest właśnie dla Ciebie!

DZIAŁAJ TU I TERAZ

Tytułowa "czwórka" nie jest związana z realną liczbą godzin, a symbolem małego czasu pracy i dochodu pasywnego, Autor stwarza pojęcie "new rich", które oznacza osobę bogatą na nowy sposób. Taka osoba myśli, jak sprawić, by inni pracowali na nią. Tutaj pojawia się pojęcie mini-emerytury, czyli jak ważne jest, by nie zostawiać spełniania marzeń na później, a czerpać z życia już dziś. Ponadto dla takiej osoby ważne jest doświadczanie, ciągłe poznawanie i kwestionowanie utartych schematów. Autor wspomina o tym, że gdy zastanawiasz się nad jakąś decyzją możesz zapytać samego siebie "a co gdybym zrobił odwrotnie niż należy?", a to może pobudzić Cię do szukania kreatywnych rozwiązań.

Decydując się na działanie pamiętaj o swoich mocnych stronach. Pomoże Ci to oszczędzić czas na rzeczy, które przyniosą Ci więcej pracy, niż pożytku. Jednocześnie zastanów się nad tym, ile i czego potrzebujesz, by osiągnąć swoje cele. Stawiaj na to, co budzi w tobie eustres, czyli ten rodzaj stresu, który motywuje Cię do działania, a unikaj dystresu, który budzi wręcz przeciwnie mechanizmy i demotywuje. Nie bój się działania!

JAK OSIĄGNĄĆ SZCZĘŚCIE?

Według autora szczęście nie jest stanem trwałym, a sumą ekscytacji pobudzanych przez nasze decyzje. To właśnie te pojedyncze ekscytujące momenty w sumie dają nam coś, co możemy nazwać szczęściem. Co Cię w życiu ekscytuje? Niech odpowiedź na to będzie dla Ciebie drogowskazem, w którą stronę iść w życiu.

ELIMINACJA JEST KLUCZEM

Autor podkreśla, jak ważny jest brak zarządzania swoim czasem. Należy przestać wypełniać sobie każdą lukę czasową w swoim kalendarzu. Wyeliminuj to, co zbędne, by zrobić przestrzeń na twój wymarzony styl życia. I oczywiście pamiętaj o zasadzie Pareto i prawie Parkinsona. Zastosuj w swoim życiu także dietę informacyjną - eliminuj wszystko, co rozprasza Cię w osiąganiu celu.

AUTOMATYZACJA

By zmniejszyć czas pracy musimy nauczyć się jak najbardziej zoptymalizować nasze czynności, a także delegować jak największą ilość zadań. Autor mówi prosto: zastąp siebie systemem! Jak zacząć? Zatrudnij wirtualnego asystenta tylko po to, by na początku w ogóle nauczyć się delegowania. Delegować powinieneś najbardziej nielubiane, irytujące Cię zadania oraz takie, które nie wiążą się z Twoimi atutami. Autor idzie nawet dalej. Zaleca, byś zanim jeszcze myślał o tym, by zadanie wydelegować, spróbuj je najpierw wyeliminować! Minimalizuj ilość niepotrzebnych zadań.

Jeśli chodzi o sam biznes i produkty, to pamiętaj przede wszystkim o badaniu rynkowym zanim rozpoczniesz produkcję czy sprzedaż. Przykładowo, dzięki preorderom możesz zaoszczędzić bardzo dużo czasu i pieniędzy, szczególnie, że takie działanie pokaże Ci realne zainteresowanie Twoim produktem, a także jakie potrzeby ma Twoja grupa docelowa. Tutaj również zastosuj zasadę Pareto i z grupy docelowej wyodrębnij te 20% najlepiej konwertowanych produktów czy usług, z których korzystają Twoi klienci.

LIBERALIZACJA

Autor wspomina tutaj o kilku ważnych decyzjach, które musisz podjąć, jedną z nich jest zakończenie aktualnej pracy, by rozpocząć nową, często wiąże się to również z otwarciem swojego biznesu. Ważnym jest, by nie traktować tego końca pracy jako końca całej Twojej kariery. Zawsze możesz wrócić do branży, choć może teraz nie jest to dla Ciebie tak oczywiste. Kolejną kwestią są oszczędności. Jeśli boisz się odejść z pracy, ponieważ brakuje Ci oszczędności, to zrób coś z tym! Jest mnóstwo sposobów na zbudowanie poduszki finansowej, nie tylko oszczędzanie z dochodów stałej pracy, możesz również ograniczyć swoje wydatki. Nie bój się także, że na odejściu z pracy ucierpi Twoje CV! To zależy od Ciebie, w jaki sposób traktujesz rezygnację z pracy na etacie. Jest to w końcu dowód na Twoją decyzyjność oraz otwartość na nowe doświadczenia i umiejętności, a to zawsze ceni się u pracownika.

Ostatnią rzeczą, o której mówi Tim Ferriss jest pustka, którą możemy czuć, gdy wykonamy już wszystkie kroki. Mamy swój biznes, korzystamy z mini-emerytur i delegujemy zadania, a jednak mamy w środku ciągle poczucie, że powinniśmy coś robić, a nie "marnować" czas wolny. Jaki ma na to sposób autor? Najważniejsze jest, by nie zapomnieć o nauce i pielęgnować w sobie ciągły stan pragnienia i poszukiwania nowej wiedzy i nowych ścieżek rozwoju. Ponadto zadaj sobie pytanie: jak możesz wykorzystać ten wolny czas, by wnieść coś dobrego nie tylko do swojego życia, ale także do życia drugiego człowieka, a nawet społeczeństwa?

Baza BookTube

🎁 BONUSY, które otrzymujesz w ramach subskrypcji BookTube:

Dzięki sprawdzonemu Programowi Ogarniania Życia pokonasz przytłoczenie, zyskasz klarowność, przestaniesz odwlekać i zaczniesz działać systematycznie w kierunku swoich celów (mając przy tym więcej czasu dla siebie - pasję, rodzinę i przyjaciół).

🎯 Kurs osiągania celów

Krok po kroku wyznaczysz realne cele, a potem zaplanujesz jak je skutecznie zrealizować.

👨‍💻 Kurs maksimum produktywności

Dowiesz się jak zwiększyć swoją produktywność nawet kilkukrotnie i jak nareszcie się zorganizować, żeby nie porzucić planu po tygodniu.

🚀 Kurs pokonaj prokrastynację‍

Zastosujesz strategie dzięki, którym przestaniesz wiecznie odkładać zadania na “później” (czyli nigdy) i zaczniesz je konsekwentnie realizować.

Zapraszam na konsultacje grupowe (Mentoring 🔴 LIVE)
z sesją Q&A.

Otrzymaj moje wsparcie w realizacji Twoich celów Co miesiąc na platformie ZOOM organizuję grupowe konsultacje połączone z sesją Q&A. To seria motywujących, inspirujących i praktycznych spotkań. Wyznaczysz cele na dany miesiąc, a ja pomogę Ci przejść krok po kroku przez proces ogarniania życia i odpowiem na Twoje pytania. To świetna okazja do poznania społeczności BookTube i nawiązania wartościowych kontaktów z ambitnymi osobami (bezcenne). Link otrzymasz na maila kilka dni przed spotkaniem.