Zamień ten tekst na URL Webhooka

Nazwa kursuNazwa lekcji
Kontynnuj oglądanie
Powrót do bazy

BookTube #19 - GDY REGUŁĄ JEST BRAK REGUŁ. NETFLIX I FILOZOFIA PRZEMIANY.

Tym razem na tapet trafia książka, w której znany wszystkim Netflix mówi sam o tym, w jaki sposób osiągnął ten sukces, który teraz sami możemy obserwować.

Dlaczego najlepsi pracownicy chcą pracować w Netflixie? Jest to związane z jego kulturą organizacyjną! Szef Netflixa stworzył w swojej firmie trzy podstawowe założenia, które miały pomóc w tworzeniu kultury firmy.

Koncentracja talentów.

Głównym zadaniem dobrego lidera jest stworzenie przestrzeni rozwoju dla pracowników. Jednocześnie mierność nie może być przez nich akceptowana, ich obowiązkiem jest dbanie o wysoki poziom, ponieważ inni pracownicy obserwują ich podejście i od nich uczą się, na jakim poziomie mają wykonywać swoje obowiązki.

Dlatego jeśli lider pokazuje, że można nie podchodzić do czegoś w pełni swoich możliwości - pracownicy będą robić to samo. A to w Netflixie jest niedopuszczalne! Zatem jak przyciągać też te najlepsze talenty? Przede wszystkim płać najwyższe wynagrodzenia w branży.

Świetny pracownik jest wart więcej niż pracownik przeciętny. I nie mówimy tu nawet o pieniądzach, ale w ogóle o tym, co możemy pracownikowi zaproponować przy okazji pracy u nas. Netflix na przykład najlepsze warunki i najwyższe stawki kieruje do pracowników kreatywnych, ponieważ to od ich pomysłów zależy nieraz los całej firmy. Ponadto według Netflixa premie gorzej wpływają na kreatywność i sprawdzają się tylko do rutynowych zadań! Ponadto w tej firmie dostaniesz podwyżkę zanim o to poprosisz!

Szczerość.

W tym punkcie bardzo ważne jest mówienie tego, co się naprawdę uważa, oczywiście z dobrą intencją. Ważnym jest, by nie unikać konfliktów, mówić o innych to, co powiedziałoby się także tej osobie.

Ponadto, jeśli jesteś liderem, to gdy spotykasz się z jakąś skargą na pracownika, zapytaj tę osobę, która Ci o tym mówi, czy sama podjęła próbę rozmowy z tą osobą. Ponadto to właśnie milczenie na spotkaniach jest związane z brakiem lojalności i brakiem chęci pracy w danej firmie!

Przecież jeśli mamy spotkanie w danej firmie, to zarówno pomysły osiągające wielkie wyniki mogą być jeszcze lepiej rozwinięte dzięki obecności informacji zwrotnej. Nawet jeśli słuchanie uwag może nie być komfortowe w pierwszej chwili, to jednak w przyszłości poprawienie tych błędów może przynieść ogromne rezultaty.

Pamiętaj, że ważne w odpowiedniej informacji zwrotnej są dwie rzeczy: dobra intencja oraz praktyczny cel, czyli konkretne propozycje zmiany, w Twoim odczuciu, na lepsze. Pamiętaj także, że gdy to ty otrzymujesz informację zwrotną, to za nią podziękuj!

Rozluźnienie kontroli.

Flagowym przykładem na rozluźnienie kontroli nad pracownikiem jest fakt, że nie musi on tłumaczyć się ze swoich dni urlopowych. Szefostwo Netflixa wychodzi z założenia, że przemęczony pracownik nie jest w pełni wydajny, lepiej zatem, by wziął urlop i odpoczął, a następnie z nową energią wrócił do pracy.

Ponadto w firmie niepotrzebnym jest zatwierdzanie wydatków służbowych. Przykładowo wybranie klasy biznes przy okazji lotu na spotkanie z klientem nie jest traktowane jako zbędny wydatek, ponieważ firma ma świadomość, że szybszy i mniej uciążliwy lot będzie miał wpływ choćby na prezencję pracownika przed klientem. Zaufanie wobec pracownika, że postąpi najlepiej, jak będzie dla firmy jest budujące, motywujące i uczące podejmowania samodzielnych decyzji.

Te konkretne kroki pomogły Netflixowi na zebranie potężnego kapitału najlepszych w swoich fachu osób. Może któraś z tych zasad jest możliwa do wdrożenia w Twojej firmie, by móc cieszyć się większą efektywnością pracowników?

Powrót do bazy