Zamień ten tekst na URL Webhooka

Nazwa kursuNazwa lekcji
Kontynnuj oglądanie
Powrót do bazy

BookTube #1 - THE DIP (Dołek) - Seth Godin » Dlaczego warto być najlepszym na świecie?

W pierwszym pakiecie notatek mam dla Ciebie 2 filmy. Miłego oglądania!
Główne idee z książki:
 1. Bądź najlepszy na świecie (swojej dziedzinie), albo sobie odpuść, przeciętność nie jest dobra. Bycie po prostu dobrym - dziś nie wystarczy.
 2. Odpuszczanie może być dobre. Najlepiej robić to na samym początku jeśli nie jesteś gotowy, aby stać się najlepszy na świecie. Wybierz coś w czym możesz stać się najlepszy i tego nie odpuszczaj.
 3. Aby osiągnąć ponadprzeciętne rezultaty musisz pokonać tzw. dołek - z angielskiego DIP. Tu większość osób odpuszcza i nie realizuje swoich celów.
Pierwsza część:
Druga część:

Lekcja 1 - Bądź najlepszy na świecie (swojej dziedzinie), albo sobie odpuść. Przeciętność nie jest dobra. Bycie “po prostu dobrym” dziś nie wystarczy.

Dlaczego warto być najlepszym na świecie (w swojej dziedzinie)?

 1. Ludzie uwielbiają najlepszych, zwycięzców i emocje, które dostarczają - popatrz na sportowców. Lubimy patrzeć na zwycięstwa
 2. Ludzie nie mają czasu i nie chcą brać na siebie ryzyka. Mamy ograniczony czas i możliwości na eksperymenty. Bierzemy najlepszą opcję na rynku. Zawsze. Jeśli zostaniesz zdiagnozowany na poważną chorobę to nie będziesz szukać przypadkowych doktorów, ale od razu chcesz skorzystać z porady najlepszego specjalisty, który (jest najlepszy na świecie)
 3. Zbyt wiele opcji - nieskończona liczba ofert - wybieramy lidera na rynku. Bestsellera. Nie mając pomysłu na książkę prawdopodobnie udasz się na półkę z bestsellerami.
 4. Miejsca na podium jest niewiele, dlatego bycie najlepszym jest atrakcyjniejsze (reguła niedostępności). Takich rzeczy jest niewiele. Czego jest niewiele to jest atrakcyjniejsze. Im większa niedostępność tym większa atrakcyjność.
 5. Bycie najlepszym na świecie się opłaca bo Cię wybierają. Lody waniliowe same się reklamują… dobrze dla lodów waniliowych - nie potrzebują reklamy bo są najlepsze wg świata (przynajmniej USA, u nas w PL raczej wygrałaby śmietanka).
 6. Specjalizacja wg autora to klucz do sukcesu (nieco inny argument znajdziesz w książce Range (o byciu generalistą). Ludzie szukają specjalistów, bo chcą dobrze wykonanej usługi, np zabieg, usługa księgowa itp. Bycie najlepszym powoduje, że masz więcej zleceń

Lekcja 2 - Zdefiniuj swój świat, w którym chcesz być najlepszy.

CO OZNACZA BYCIE NAJEPSZYM NA ŚWIECIE?

Świat to elastyczne pojęcie.

 • Znajdź swój świat (rynek), w którym chcesz być najlepszy
 • jest wiele mikrorynków (światów)

Rynek masowy umiera. Nie ma już najlepszej piosenki, najlepszej kawy. Tworzą się miliony mikro rynków i w tych małych światach możesz być najlepszy. Wystarczy wybrać odpowiednią niszę, którą możesz zdominować. Bądź najlepszy! Jak? Wybierz dziedzinę w której możesz być najlepszy.

Różne grupy ludzie szukają ZAWSZE najlepszej dla siebie opcji. Nigdy nie chcą przeciętnej.Tworzą swój świat.Musisz być najlepszy w ich świecie. W świecie konkretnej grupy ludzi.

Szukasz specjalisty social media? Nie chcesz przeciętnego. Chcesz najlepszego - zawsze. Najlepszego, który zechce z Tobą pracować, za cenę jaką jesteś w stanie zapłacić. To jest dla Ciebie najlepsza opcja.

Podsumowując pierwszy punkt - bądź najlepszy na świecie, w swojej niszy, w swojej dziedzinie. Nie zadowalaj się byciem przeciętnym.

Lekcja 3 - Zwycięzcy rezygnują cały czas.

JAK STAĆ SIĘ NAJLEPSZYM NA ŚWIECIE? Naucz się odpuszczać.

Po pierwsze musisz zacząć odpuszczać i rezygnować z wielu rzeczy.

Jak to zapytasz, przecież słyszy się, żeby się nie poddawać, walczyć do końca. To zła rada.

Zwycięzcy rezygnują cały czas. Rezygnują z właściwych rzeczy we właściwym czasie.

Co konkretnie odpuścić?

Wszystko w czym nie będziesz najlepszy i wszystko co może Ci przeszkadzać w byciu najlepszym.

Ale nie jest to łatwe. Ponadprzeciętne rezultaty są możliwe dla tych, którzy mają odwagę odpuścić coś co nie działa i skupić się na czymś nowym, w czym mogą być najlepsi.

Naucz się odpuszczać projekty, które prowadzą do nikąd. Nikt na świecie nie ma tyle zasobów czasowych ani energii, ani pieniędzy, aby być dobry we wszystkim.

Lekcja 4 - Uważaj na racjonalizację!

Dlaczego trudno jest nam odpuszczać i rezygnować?

Bo pojawia się taki mechanizm jak racjonalizacja. Tłumaczymy sobie, dlaczego nie powinniśmy odpuszczać, że to, że nie ma efektów, to jest tylko chwilowe i zaraz będą. Jednak ta wymówka ciągnie się już przez wiele lat.

Lekcja 5 - Duma i ego

Co nam przeszkadza w odpuszczeniu jakichś rzeczy? Nasza duma to jest główna rzecz, która powstrzymuje nas przed opuszczeniem tego, co aktualnie robimy. Nikt nie lubi odpuszczać, to trzeba sobie uświadomić, że odpuszczanie dotyka naszego ego. Nie jest przyjemne, nie jest łatwe. Stąd też wiele osób odwleka decyzję o zakończeniu rzeczy, o odpuszczeniu czegoś, co nie przynosi rezultatów.

Lekcja 6 - Stare przekonania

Wydaje nam się, że nie warto odpuszczać czegoś, co jest. Zainwestowaliśmy swój czas, energię i pieniądze. Trudno jest nam nauczyć się odpuszczać, dlatego, że od dawna wszyscy wmawiali nam, że jeżeli coś zaczynamy, to powinniśmy kończyć

Nasi dziadkowie uważali, że powinniśmy wyrobić sobie jeden zawód, w którym musimy tkwić do końca życia. Ale w erze, kiedy różne firmy powstają, upadają, powstają znowu nowe. Nie jest możliwe trzymać się tylko jednej rzeczy do końca życia.

Lekcja 7 - Strategiczne odpuszczanie

Odpuszczanie nie jest równoznaczne z porażką.

Dobre odpuszczenie, to tzw. strategiczne odpuszczanie, które pozwala nam zrobić przestrzeń na te projekty, które rzeczywiście mają dla nas znaczenie. Aby uniknąć porażki, paradoksalnie musisz zacząć odpuszczać wszystko, co nie ma dla ciebie większego znaczenia, co nie przynosi Ci większych efektów.

Odpuszczanie jest dobre dlatego, że pozwala zwolnić twoje zasoby i skierować je w stronę, w której może być ponadprzeciętny. Ale zanim odpuścimy cokolwiek, powinniśmy zadać sobie trzy pytania.

Zdarza się, że jeżeli napotykamy trudności na drodze do takich celów, to zaczynamy panikować. Czujemy zniechęcenie, zwątpienie i wtedy jest to najgorszy moment, kiedy możesz coś odpuścić i musisz rozróżnić strategiczne odpuszczanie od odpuszczania.

Lekcja 8 - Kiedy nie warto odpuszczać.

To, że zastanawiamy się w ogóle, że chcemy coś odpuścić, wynika oczywiście z tego, że nie widzimy jakiegoś progresu, jakiś efektów naszych działań. To normalne. Wtedy zazwyczaj pojawia się myśl o odpuszczeniu, ale zastanówmy się, na kogo chcemy taki jakiś efekt wywrzeć.

Jeżeli np. chcemy wywrzeć wpływ na jedną konkretną osobę, może ona się zamknąć w taki sposób, że nie jesteśmy w stanie jej nigdy przekonać.

Jednak z drugiej strony, jeżeli chcemy wywrzeć wpływ na jakąś większą grupę osób na konkretny rynek, to wtedy to, że jedna osoba nam odmówiła, nie znaczy, że inne osoby nie zgodzą się na to, co chcemy, sprzedać jakiś produkt i tak dalej.

Współtwórca Google kiedyś powiedział, że dla niego nie ma znaczenia, czy teraz ktoś mu odmówi, że ta usługa nie była dobra na samym początku, bo wie, że z każdym dniem staje się lepsze i następne osoby przychodzą, kolejne odchodzą, ale te następne już przychodzą na coś lepszego.

Lekcja 8 - Czy jesteś gotów pokonać dołek?

Zanim cokolwiek zaczniesz robić, zastanów się, czy będziesz w stanie przejść ten dołek (stan zwątpienia). Trudności, które pojawiają się i będą pojawiać. W związku z tym, że chcemy być najlepsi w tym, co robimy. Nie warto zaczynać, jeżeli chcesz być przeciętny w jakiejś dziedzinie.

To, że teraz zastanawiasz się, czy warto odpuścić, jest wynikiem tego, że często angażujemy się w rzeczy, które są nieprzemyślane. Zastanowimy się, czy będę w stanie przejść te trudności, które nadejdą.

Lekcja 9 - Zdefiniuj odpowiedni moment, w którym odpuścisz

Ustal sobie moment, w którym odpuścić, jakie mierzalne rzeczy sprawią, że powiesz sobie dość. Jeżeli jesteśmy w trakcie działania i zaczynamy myśleć, jak jest trudno, ciężko, jestem zmęczony. To jest najgorszy moment, żeby odpuszczać.

Lekcja 10 - Testuj i doświadczaj

Na koniec rada by nie analizować zbytnio swoich wyborów. Podejmij działanie i zobacz czy Ci się to podoba, czy chciałbyś iść w to dalej na 100%. Odpuszczanie może być dobre. Najlepiej robić to na samym początku jeśli nie jesteś gotowy, aby stać się najlepszy na świecie. Wybierz coś w czym możesz stać się najlepszy i tego nie odpuszczaj. Aby osiągnąć ponadprzeciętne rezultaty musisz pokonać tzw. dołek - z angielskiego DIP. Tu większość osób odpuszcza i nie realizuje swoich celów.

Powrót do bazy